Výzkum provedený americkou National Institute of Environmental Health Sciences odhalil další možné negativní účinky ftalátů na lidský organismus.[1] Ve své studii tým vědců upozorňuje na možnou souvislost mezi dětskou obezitou a masivním nárůstem expozice ftalátům v posledních desetiletích. Již v minulosti vědci upozorňovali na možnou souvislost mezi expozicí ftalátům a epidemií obezity.[2]
Ačkoli špatné stravování a málo pohybu je stále primární příčnou dětské obezity, vědci začali pátrat po vinících i mezi chemickými látkami – včetně ftalátů, kterým jsou děti denně vystavovány. Výzkumu se zúčastnilo 387 afroamerických a hispánských dětí ve věku mezi 6 a 8 lety. Rok po započetí výzkumu byly dětem znovu přeměřeny tělesné proporce a odebrány vzorky moči, ve kterých se měřila hladina monoethyl-ftalátu (MEP). Rozbor moči ukázal, že víc než 97 % dětí bylo vystaveno vlivu ftalátů, které se vyskytují např. v kosmetice. Vědci zjistili, že zvýšená hladina MEP v moči koreluje s obezitou a děti, které měli zvýšenou expozici ftalátům, měly až o 10 % vyšší BMI (index tělesné hmotnosti) než děti s nízkou hladinou ftalátů v moči. Tento alarmující výsledek je potřeba podrobit dalšímu zkoumání a experimentálnímu ověřování.
V posledních letech vědci upozorňují v souvislosti s přenosem ftalátů do lidského organismu na četná zdravotní rizika, a i přesto jsou výrobky z PVC, ze kterého se ftaláty uvolňují do vnějšího prostředí, stále hojně užívány ve vnitřním vybavení budov, včetně zdravotnických zařízení.Sdružení Arnika se problému PVC ve výrobcích pro děti věnovala ve své kampani „Nehrajeme si s PVC“. Požadavky kampaně se promítly v petici „Za náhradu PVC“, kterou podepsalo 11 740 lidí. Na úspěch kampaně navázal projekt „Řízení ekologicky šetrné nemocnice s důrazem na eliminaci toxických látek a nakládání s odpady“. V současné době již s pomocí sdružení Arnika v některých zdravotnických zařízeních v České republice probíhá nebo proběhla částečná náhrada zdravotnických prostředků (pomůcek) z PVC.
Projekt je podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí České republiky částkou 1.987.000,- Kč.
Zdroje:
[1] Teitlbaum, SL, N Mervish, EL Moshier, N Vangeepuram, MP Galvez, AM Calafat, MJ Silva, BL Brenner and MS Wolff. 2011. Associations between phthalate metabolite urinary concentrations and body size measures in New York City children. Environmental Research http://dx.doi.org/10.1016/j.envres.2011.12.006.
[2] Béatrice Desvergne, Jérôme N. Feige, Cristina Casals-Casas. Molecular and Cellular Endocrinology, Volume 304, Issues 1–2, 25 May 2009, Pages 43-48