Přestože bylo zadání Metropolitního plánu schváleno již před osmi lety, jeho verze pro veřejné projednání stále není hotová a příprava nového územního plánu Prahy nabírá další zpoždění. Podle poslední verze harmonogramu měl být upravený návrh zveřejněn na letošní Vánoce, nyní ale představitelé města bez bližšího určení uvádějí jaro příštího roku.
“Územní plán má sloužit k regulaci rozvoje ve veřejném zájmu, jeho podoba rozhodne o směřování rozvoje města na další desítky let a zasáhne do práv každého Pražana. U tak komplikovaného a rozsáhlého dokumentu o tisíci stranách, který využívá zcela novou metodiku, je i pro zkušeného urbanistu nebo právníka pro nastudování, detailní analýzu, shrnutí možných důsledků aplikace plánu v praxi a sepsání kvalifikovaných připomínek nutná dostatečná lhůta,” upozorňuje Anna Vinklárková z Arniky.
Arnika proto vyzývá příslušný odbor magistrátu, Institut plánování a rozvoje a především zodpovědného náměstka, aby dobu zveřejnění prodloužili. Zároveň navrhuje, aby k seznámení s upravenou verzí veřejnost dostala minimálně tři měsíce, stejně jako při projednání první verze. Vedení města by mělo dát najevo, že se o názor svých občanů, ale i odborníků zajímá. Představení upraveného návrhu by také měl provázet i široký participační proces s prezentací všech důležitých změn.
Přečtěte si, co se píše v otevřeném dopisu
Institutu plánování a rozvoje trvalo šest let, než návrh Metropolitního plánu do společného jednání připravil. V něm byla klíčová především stanoviska dotčených orgánů, jako jsou ministerstva, a následná jednání vedoucí k dohodě s těmito orgány. Návrh Metropolitního plánu doposud čelil ostré kritice ze všech stran, bylo k němu podáno v součtu skoro 50 000 připomínek, a to městskými částmi, akademiky, spolky, dotčenými vlastníky i širokou veřejností. Kritizována byla především nedostatečná ochrana parků a zeleně, rezignace na regulaci funkčního využití i veřejné vybavenosti, přílišné rozvolnění podmínek pro zástavbu včetně velkých rozvojových území či možnost stavět vysokopodlažní budovy. Jako velmi problematické se také ukazuje, že Metropolitní plán používá svou vlastní metodiku a ignoruje jazyk stavebního zákona a prováděcích vyhlášek. Od verze z roku 2018 se dle představitelů města i IPR návrh Metropolitního plánu vlivem projednávání s dotčenými orgány a vypořádáním zásadních připomínek městských částí prý výrazně změnil. O tom jak, ale veřejnost nemá v podstatě žádné informace, stejně jako o průběhu jednotlivých jednání za zavřenými dveřmi.
V zadání MPP byla mj. požadována jeho dvouúrovňovost. To znamená, že by Praha po vzoru metropolí jako je Mnichov či Vídeň měla celoměstskou úroveň plánu, která je koncepční, a druhou podrobnější, přizpůsobenou konkrétním lokalitám, která je používána úřady pro rozhodování v území. "Za osm let však ani regulační plány, ani tzv. územní plány vymezených částí Prahy nikdo nikdy neviděl, nebyly dosud ani zadány, natož zpracovány. Jsou sice pořizovány územní studie, ty ale nejsou závazné a rozhodování úřadů tak může být značně problematické,” doplňuje Vinklárková.
1) Usnesení č. 31/6 Zastupitelstva hl. m. Prahy ze dne 19. 9. 2013 (tisk č. Z-2000) k návrhu zadání Územního plánu hl.m.Prahy (Metropolitního plánu) https://www.iprpraha.cz/uploads/assets/dokumenty/mup/usneseni_36_1_2013_09_19.pdf
2) Rozhodnutí o pořízení Metropolitního plánu padlo již před devíti lety, zadání bylo schváleno před osmi lety. Usnesení č. 2M/2 Zastupitelstva hl. m. Prahy ze dne 7. 6. 2012 (tisk č. Z975) k pořízení Územního plánu hl. m. Prahy; Usnesení č. 16/5 Zastupitelstva hl. m. Prahy ze dne 26. 4. 2012 (tisk č. Z-840) k záměru ukončení pořizování Územního plánu hl. m. Prahy; Usnesení č. 16/6 Zastupitelstva hl. m. Prahy ze dne 26. 4. 2012 (tisk č. Z-908) k návrhu záměru pořídit Metropolitní územní plán hl. m. Prahy
3) harmonogram z roku 2017 http://plan.iprpraha.cz/cs/harmonogram
https://www.iprpraha.cz/uploads/assets/dokumenty/mup/harmonogram_mpp_2017.pdf
4) harmonogram a další infroramce o průběhu pořizování MPP zde: https://www.iprpraha.cz/uploads/assets/106/4873_21_priloha.pdf
5) Více informací v záznamu diskuze o Metropolitním plánu v CAMPu dne 22. 9. 2021, dostupné zde: https://www.campuj.online/zive
6) Na skutečnost, že MPP musí být v souladu se stavebním zákonem a jeho vyhláškami upozorňuje MMR již od návrhu zadání v roce 2013 https://uzr.praha.eu/uzplan/Uzemni_plan_HMP/UPn_metrop/Usnesen%C3%AD%20ZHMP%2031-6%2020130919.pdf
Text vznikl v rámci projektu Měníme klima v legislativě.
Cílem projektu je přispět k řešení klimatické krize v rámci České republiky. Chceme pomoci tomu, aby adaptace na změny klimatu byly účinné, hospodárné, sociálně spravedlivé a realizovatelné v potřebném čase. Zaměřujeme se na úpravu předpisů na různých úrovních tak, aby samosprávy i soukromí investoři mohli hospodárně a s prokazatelným prospěchem pro všechny realizovat projekty, které zajistí například šetrné hospodaření s vodou a dostatek kvalitních zelených ploch.
Realizátorem projektu je Zelený kruh. Partnery projektu jsou zpravodajský portál Aktuálně, sdružení Arnika, NESEHNUTÍ, Česká společnost pro právo životního prostředí, aliance Šance pro budovy, Národní síť Zdravých měst a Národní síť MAS.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.