Veřejné projednání Metropolitního plánu po zapracování námitek veřejnosti na konci roku 2020 je vážně ohroženo. Některá ministerstva s jeho aktuální podobou zásadně nesouhlasí a nový územní plán Prahy mohou shodit se stolu. Postupně se ukazuje, že se přípravy magistrátu a Institutu plánování a rozvoje vymykají z rukou. Zatímco IPR na dotazy ohledně skutečného stavu odpovědět odmítá, zodpovědní úředníci z pražského magistrátu dokonce tvrdí, že dohled nad správným vypořádáním připomínek není ve veřejném zájmu.
Arnika ve čtvrtek na zasedání zastupitelstva požadovala formou interpelace vysvětlení.
“Podle našeho zjištění zejména ministerstvům životního prostředí a kultury stále vadí uvolnění pravidel výstavby v neprospěch ochrany veřejných zájmů a způsob, kterým vypořádání probíhá. Úředníci z IPR a magistrátu měli téměř dva roky na přepracování, současná situace ale vzbuzuje zásadní rozpaky a nejistotu, zda Praha stihne nový územní plán připravit v zákonném termínu,” upozorňuje Václav Orcígr z Arniky.
Jednání mezi Ministerstvem životního prostředí a zhotoviteli, na kterých měly být spory vyřešeny, se neuskutečnila. Podle Ministerstva kultury ke shodě s autory plánu v některých tématech zřejmě nedojde vůbec (záznamy z jednání 1, 2, 3 a 4) a taková situace by mohla skončit až u soudu. Kvůli nabranému zpoždění se přijetí dokumentu v roce 2022, jak požaduje zákon, nejspíš nestihne. Bez nového územního plánu se rozvoj a výstavba v Praze může totálně zablokovat.
Nový územní plán hlavnímu městu citelně chybí. Musí však zohlednit námitky nejen ministerstev, ale také všech občanů, občanských spolků, památkářů, architektů, urbanistů, ekologů a většiny městských částí. Ti všichni plánu vytýkali úbytek parků, veřejné vybavenosti, zahušťování zástavby a možnost stavět budovy vyšší než stávající domy v okolí.
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.