Obnovení spalovny nebezpečných odpadů u Pardubic je po letech opět na stole. Stejně jako v případě původního projektu jsou proti jak místní spolky, tak město Pardubice a okolní obce. Společnost AVE CZ přesto projevuje buldočí vytrvalost a na obnově dlouhá léta nefunkčního provozu trvá. A to už od roku 2008.
Pro pardubické je to dlouhá historie. Jejím ústředním bodem je torzo staré spalovny v areálu Synthesia Semtín v Rybitví. Ta sloužila od roku 1997 do roku 2004 především k likvidaci čistírenských kalů. Po tom, co ji v roce 2006 od Synthesie (v té době ještě Aliachemu) odkoupila, projevila společnost AVE CZ začátkem roku 2008 chuť její provoz obnovit. Nová spalovna nebezpečných odpadů měla mít kapacitu 20 000 tun odpadů ročně a měla být postavena v sousedství již existujícího skladu nebezpečných odpadů, který AVE CZ provozuje. Proti stavbě nové spalovny se však zvedla vlna odporu. Součástí procesu posuzování vlivů záměru na životní prostředí (EIA) tehdy bylo i legendární veřejné projednávání, kterého se na pardubickém hokejovém stadionu zúčastnilo kolem pěti tisíc lidí, což je rekordní počet. Petici proti spalovně tehdy podepsalo téměř padesát tisíc lidí.
Ministerstvo životního prostředí, nepochybně i pod vlivem masivních protestů, vydalo na začátku roku 2010 k záměru záporné závazné stanovisko, což projekt na nějakou dobu pohřbilo. To však v roce 2016 po odvolání ze strany AVE CZ ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zrušil jako nedostatečně odůvodněné. Město Pardubice pak nějakou dobu jednalo o možnosti odkupu spalovny, k tomu však nakonec nedošlo, hlavně kvůli monstrózní částce 35 000 000 korun, kterou za ni společnost AVE CZ od města chtěla, a z toho vyplývajícím neshodám v zastupitelstvu.
Začátkem roku 2020, po tom, co původnímu stanovisku vypršela platnost, se pardubická spalovna k nelibosti místních opět vrátila na scénu spolu s novým záměrem. Tentokrát je ve hře jak varianta o původně zamýšlené roční kapacitě 20 000 tun odpadů, tak o něco nižší varianta o kapacitě 15 800 tun odpadů. Spalovna by měla pálit především průmyslové odpady, včetně čistírenských kalů. Dokumentace k záměru má však celou řadu nedostatků, jak zdůrazňujeme v našem vyjádření. Chybí zde mimo jiné některé zásadní informace o zacházení s nebezpečnými toxickými látkami, se kterými by se spalovna musela vypořádávat. Nedostatečné je rovněž zhodnocení rizik možné havárie spalovny. Stále také trvá problém se skladováním odpadů související především s rizikem úniku těkavých organických látek, na který Arnika upozorňovala již před lety.
Celé vyjádření Arniky k dokumentaci záměru si můžete přečíst zde.
Problémem je i to, že se posuzování takto sporného projektu, o který byl v minulosti ze strany veřejnosti tak velký zájem, rozjíždí právě ve chvíli, kdy se Česká republika nachází uprostřed celosvětové pandemie. „Na Ministerstvo životního prostředí jsme odeslali žádost o odložení veřejného projednání do doby, kdy bude možné shromažďování ve větším počtu osob. V minulosti byl o toto téma enormní zájem a já předpokládám, že i nyní pardubická veřejnost jasně vysloví svůj názor,“ řekl k tomu pardubický náměstek pro životní prostředí Jan Nadrchal (ANO). Také vedení obce Rybitví je podobného názoru. „Bojujeme proti. Momentálně jsme ve fázi prostudování veškerých materiálů, chceme žádat o prodloužení doby k vyjádření, protože si myslíme, že pro tak zásadní věc je 30 dnů málo,“ uvedla starostka Rybitví Eva Šmeralová (Pro Rybitví).
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.