Elektrárny Opatovice (EOP), spadající pod Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského, po letech naplňují svůj plán na stavbu spalovny odpadů. V dubnu tohoto roku byl záměr zveřejněn v informačním systému EIA, od té doby probíhá proces posuzování jeho vlivů na životní prostředí. K záměru bylo možné se do 16. května vyjádřit, nyní musí oznamovatel zpracovat dokumentaci, která bude obsahovat všechny náležitosti a ve které případně doplní všechny nedostatky, na které spolky a obce poukázaly ve svých vyjádřeních.
Jedním ze spolků, který se k záměru na stavbu spalovny v opatovické teplárně vyjádřil, bylo také sdružení Arnika. V našich připomínkách poukazujeme například na podcenění vlivu toxických látek ze spalovny, jako jsou dioxiny nebo PFAS. Záměr dále přehlíží problém bromovaných dioxinů nebo nárůstu emisí těkavých organických látek, toxických kovů či CO2. Obsahuje navíc řadu nepřesností. Kromě toho projekt počítá se svozovou oblastí rozsáhlou zhruba šedesát až osmdesát kilometrů, která zasahuje do čtyř krajů – Pardubického, Královéhradeckého, části Středočeského a Kraje Vysočina. Lze předpokládat, že hustota dopravy v oblasti stoupne o bezmála sto aut denně, z toho třicet budou těžká nákladní vozidla.
O spalovně v Opatovicích nad Labem bylo poprvé slyšet už v roce 2003, kdy projekt získal souhlasné stanovisko v procesu EIA, pod vlivem masivního odporu místních a nedostatku financí však nebyl zrealizován. V té době se počítalo s kapacitou záměru 100 000 tun spalovaných odpadů ročně, nyní je to už o 50 000 tun víc.
Zastupitelstvo Opatovic je v otázce spalovny dosud vázáno referendem z roku 2006, ve kterém se přes čtyři pětiny hlasujících vyjádřily proti stavbě spalovny. Obec následně změnila územní plán tak, aby spalovna na jejím území postavena být nemohla. Oznamovatel se nyní chystá výsledek referenda obejít tím, že spalovnu posune o kus dál, patrně do katastru obce Čeperka, kde byl přitom záměr v referendu rovněž zamítnut (pouhý rok po Opatovicích). Vedení obce chce nyní vypsat referendum nové a také uspořádat k celé záležitosti veřejnou schůzku.
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.