Zhruba pět let trval boj obyvatel Královéhradecka a Pardubicka proti víc než patnáct let starému plánu na stavbu spalovny komunálních odpadů v Opatovicích nad Labem, kterou zde chtěli postavit především tehdejší představitelé Pardubického kraje. Projekt společnosti EVO tehdy pohřbily masivní odpor místních obyvatel a nedostupnost financí na podporu spaloven odpadů ze státních zdrojů. V té době platil ještě v Národním plánu odpadového hospodářství zákaz podporovat ze státních zdrojů výstavbu nových spaloven. Elektrárny Opatovice nicméně starý projekt v roce 2019 opět probudily k životu. A po letech získaly souhlasné stanovisko k jeho realizaci.
Další informace
V březnu 2007 si koalice občanských sdružení mohla na své webové stránky napsat: „S potěšením oznamujeme, že Petice za zastavení projektu spalovny komunálního odpadu „EVO“ v Opatovicích nad Labem byla dne 5. března 2007 předána zastupitelstvu Pardubického kraje. Společně s peticí jsme předali i Výzvu obcí ve věci spalovny EVO Opatovice. Celkový počet podpisů pod peticí dosáhl čísla 6460. Obcí, které se připojily k Výzvě obcí je celkem 11 a reprezentují více než 101 tisíc obyvatel.“ Asi rok poté vydala ČTK zprávu, ve které konstatovala, že projekt spalovny je prakticky pohřben, protože města Pardubice a Hradec Králové s ním prakticky nepočítají. Ještě rok společnost EVO žila nadějí, že spalovnu postaví v areálu elektrárny Chvaletice, ale i tato možnost definitivně padla zrušením firmy v prosinci 2009. Tehdejší plán na stavbu spalovna v Opatovicích nad Labem počítal s kapacitou 96 000 tun odpadu za rok, šlo tak v podstatě o kopii problematické liberecké spalovny komunálních odpadů, na níž se ostatně zastánci její výstavby často odvolávali. Arnika místní obyvatele podpořila účastí v různých procesech a poskytnutím odborných argumentů založených především na zkušenosti z dlouholeté kampaně proti liberecké spalovně.
Nyní je projekt po letech opět na stole. Elektrárny Opatovice (EOP) si přejí postavit ve svém areálu takzvané zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO), a tím částečně nahradit plánovanou odstávku některých svých uhelných bloků. Zatímco před patnácti lety se mluvilo o kapacitě kolem 100 000 tun komunálního odpadu za rok, kapacita spalovny by měla být nyní ještě o 50 000 tun odpadu větší. EOP spadá pod Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského.
Vývoj kauzy
Původní záměr na stavbu spalovny v Opatovicích nad Labem pochází již z roku 2003. O dva roky později sice v procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) získal souhlasné stanovisko, ale na jeho realizaci nikdy nedošlo, kvůli nedostatku financí a také kvůli odporu místních.
Všechny dokumenty k původnímu záměru zveřejněné v rámci procesu EIA najdete zde.
O několik let později, v roce 2019, se Elektrárny Opatovice (EOP), spadající pod Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského, přihlásili k projektu znovu. 20. 3. 2019 proběhla k znovuobnovenému plánu na stavbu spalovny v Opatovicích nad Labem první informační schůzka. Iniciovaly ji Elektrárny Opatovice a zúčastnili se jí zástupci okolních obcí a Hradce Králové. 10. 6. 2019 proběhla ve Vysoké nad Labem veřejná schůze, iniciovaná vedením obce, jejímž cílem bylo informovat o plánech EOP širokou veřejnost. Zúčastnil se jí manažer projektu na stavbu ZEVO jakožto zástupce EOP, primátor Hradce Králové a jeho náměstek, kromě starosty Vysoké nad Labem také starostky a starostové Opatovic nad Labem, Čeperky, Bukoviny nad Labem a Borku, a dalších zhruba 150 lidí z řad veřejnosti. Také Arnika byla při tom - více informací se o schůzce dozvíte zde a fotky si můžete prohlédnout zde.
Od dubna 2022 procházel záměr na stavbu spalovny v Opatovicích nad Labem procesem posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Dokumentace k záměru byla Ministerstvem životního prostředí jednou vrácena oznamovateli k dopracování. K nejnovější verzi přepracované dokumentace bylo možné se vyjádřit do začátku září. Veřejné projednání záměru proběhlo 27. 9. v Hradci Králové. Následně bylo v lednu 2024 k záměru vydáno souhlasné stanovisko.
Všechny dokumenty zveřejněné v rámci procesu EIA najdete zde.
Vyjádření Arniky k dokumentaci záměru najdete zde.
Diskuzi posudku studie „The True Toxic Toll“ mapující znečištění dioxiny v okolí spaloven si můžete stáhnout zde.
V roce 2021 vydala holandská organizace ToxicoWatch ve spolupráci s dalšími evropskými organizacemi studii s názvem „The True Toxic Toll: Biomonitoring of Incineration Emissions“, která prezentuje výsledky analýz vzorků odebraných v okolí evropských spaloven odpadů, mimo jiných i jedné české, ZEVO Chotíkov u Plzně, a ukazuje na znečištění životního prostředí dioxiny v okolí této spalovny. Na základě objednávky Teplárenského sdružení ČR byl následně prof. RNDr. Ivanem Holoubkem, CSc. zpracován kritický posudek na tuto studii. Dokument výše je diskuzí tohoto posudku z pera nezávislé expertky v oblasti znečištění životního prostředí RNDr. Alice Dvorské, Ph.D.