80 tisíc tun paliva vyrobeného z odpadů (TAP) ročně se budu možná pálit také v Domoradicích v Českém Krumlově. Spalovnu tam plánuje firma Carthamus, která teplem zásobuje čtvrtinu města. Také zde je stavba spalovny součástí snahy teplárenské společnosti vypořádat s blížícím se odklonem od uhlí, ačkoli stejně jako uhlí, i odpad je v podstatě fosilní palivo, pouze v trochu jiné podobě. O odpady, které budou v Jihočeském kraji produkovány, se přitom uchází i již schválená megaspalovna v Českých Budějovicích a spalovny v Plané nad Lužnicí a Písku. Dokumentace se zmiňuje o tom, že spalovnami zatím nejsou pokryty sousedící kraje, což ukazuje na plánovaný dovoz odpadů odjinud. S emisemi a toxickými pevnými zbytky po spalování odpadů se však budou muset vypořádat v Českém Krumlově.
Další informace
Proti stavbě spalovny se jasně postavila obec Přísečná, v jejímž katastru by měla spalovna stát. Vedení Českého Krumlova prý na výzvy obce o debatu a společný postup nereagovalo a starosta Českého Krumlova tvrdí, že o projektu do poslední chvíle nevěděl, což je zarážející, protože město má povinnost informaci o něm vyvěsit na úřední desce. Patřičně informováni tak nebyli ani občané, kteří se o plánu na stavby spalovny většinou dozvěděli až se začátkem procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), tedy v srpnu 2023. Areál energobloku už v minulosti čelil dlouhé roky kritice a pozornosti veřejnosti.
Vývoj kauzy
Záměr prochází procesem posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) od srpna 2023. K oznámení záměru bylo možné se vyjádřit do 1. 9. 2023. Později v září byly zveřejněny závěry zjišťovacího řízení, které stanovily, co vše je potřeba v dokumentaci záměru rozpracovat a doplnit. K dokumentaci bude následně také možné se vyjádřit. V rámci procesu proběhne také veřejné projednání, kde se k záměru bude moct vyjádřit kdokoli, kdo písemné vyjádření nezaslal.
Všechny dokumenty zveřejněné v rámci procesu EIA najdete zde.
Vyjádření Arniky k oznámení záměru najdete zde.