V současnosti se jako změkčovadla v 95 % výrobků z PVC používá DEHP Di(2-ethylhexyl)ftalát, který se z výrobku uvolňuje po celou dobu jeho životního cyklu. Ftaláty však mají řadu nežádoucích účinků na lidské zdraví, proto se vědci snaží najít způsob, jak jejich použití eliminovat. PVC je nejčastěji používaným plastem i v některých zdravotnických pomůckách jako jsou infuzní a krevní vaky, které pak spolu s léčivy a krví distribuují do lidského těla i ftaláty.
Při hledání adekvátních náhrad musí být zohledněna řada technických vlastností materiálu, jako je jeho inertnost a odolnost. Nesmí reagovat s žádným léčivem ani po delší době skladování. Tým pákistánských vědců zaměřil svou pozornost na nízkohustotní polyethylen (LDPE), který by mohl díky svým vlastnostem sloužit jako náhrada výrobků obsahujících PVC. Sledovali především vzájemnou interakci léčiv a LDPE. Infuzní vaky byly po různě dlouhou dobu skladovány při různých podmínkách a jejich výzkum prokázal, že zatímco PVC je naprosto nevhodné pro skladování některých látek, jako je nitroglycerin, diazepam a chlorpromazin, zatím co u LDPE se neprojevily žádné negativní účinky na skladované látky. LDPE by proto v budoucnu mohlo ve zdravotnictví adekvátně PVC nahradit.
Náhradou PVC ve zdravotnických pomůckách se v ČR věnuje i Arnika svým projektem „Řízení ekologicky šetrné nemocnice s důrazem na eliminaci toxických látek a nakládání s odpady“. V současné době již s pomocí sdružení Arnika v některých zdravotnických zařízeních v České republice probíhá nebo proběhla částečná náhrada zdravotnických prostředků (pomůcek) z PVC.
Projekt je podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí České republiky částkou 1.987.000,- Kč.