Na podnět náměstka hejtmanky Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloše Petery proběhlo ve čtvrtek 21. března v budově Krajského úřadu Středočeského kraje setkání všech českých radních, kteří mají v kompetenci oblast životního prostředí. Tématem byly odpady a debata se samozřejmě soustředila hlavně kolem nového odpadového zákona.
Nový zákon o odpadech by s sebou měl přinést řadu změn, které zásadně ovlivní odpadové hospodářství krajů a obcí. Asi nejdiskutovanější z nich je zákaz skládkování vybraných druhů odpadu. O nutnosti vypracování nového zákona o odpadech se hovoří už od roku 2014. V platnost by měl vejít v roce 2024, hovoří se však také o možnosti jeho dalšího odložení až na rok 2030. Podle Petery by to však mohlo být kraji a obcemi vnímáno jako signál k nečinnosti, což radní považují za nežádoucí. Setkání radních by se měla do budoucna opakovat zhruba každého půl roku.
V reakci na plánované změny se vedení Středočeského kraje věnuje tématu odpadů hned na několika úrovních. V průběhu druhé poloviny března pořádá pro zástupce středočeských obcí sedm seminářů s názvem „Jak dál s odpady?“, které se konají na různých místech Středočeského kraje. „(Na seminářích) seznamujeme starosty celého Středočeského kraje s problematikou odpadového hospodářství, s legislativou, ale i se ZEVO a dalšími věcmi s tím souvisejícími. Je o to velký zájem,“ uvedl Petera pro Český rozhlas Region.
Setkání radních k tématu budoucnosti nakládání s odpady se týká také záměru stavby velkokapacitního zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) Mělník v Horních Počaplech. Podle Petery by ani případné odložení platnosti nového odpadového zákona nezměnilo nic na tom, že je zařízení potřeba. Vedení kraje si od tohoto projektu slibuje, že z velké části vyřeší možné budoucí těžkosti, spojené s plánovaným zákazem skládkování vybraných druhů odpadu.
V rámci procesu EIA sice záměr dostal od Ministerstva životního prostředí zelenou, výsledek místního referenda však jednoznačně mluví v jeho neprospěch. Ačkoli se zástupci společnosti ČEZ, která za stavbou zařízení stojí, při veřejném projednávání záměru zavázali respektovat vůli místních, výsledek referenda se nakonec rozhodli ignorovat. „Vždycky jsme deklarovali, že budeme brát zřetel na mínění občanů v té lokalitě. Na druhou stranu, v současné době provádíme proces EIA týkající se dopravy a lidem tam chceme ukázat, že jakékoliv připravované opatření v dopravě bude lepší, než je současný stav. Lidé pak možná přehodnotí svůj názor,“ uvedl Petera den po referendu pro iDNES. Podobně „otočil“ i premiér Babiš, který se během návštěvy Mělnicka nechal slyšet, že „když to ty obce nebudou chtít, tak se to tam nepostaví“, nicméně později stavbu zařízení podpořil.
Plán na stavbu ZEVO v Horních Počaplech je pěvně svázán se záměrem vybudování nových silnic a obchvatů v oblasti. Jeho vliv na životní prostředí však bude projednáván samostatně. V současné chvíli čelí kritice místních i občanských spolků, včetně Arniky. V souvislosti s místními podmínkami a potřebami je návrh označován za značně nekoncepční. Kraj proto v minulých dnech proces EIA k záměru ukončil a v budoucnu se chystá přijít s novým návrhem. „Bylo by rozumnější neztrácet čas a hledat radši jiné řešení pro nakládání s odpady,“ komentoval to Jindřich Petrlík, zástupce spolku Arnika a člen iniciativy STOP spalovně Mělník.