Premiér Babiš svůj slib nedodrží a výstavbu mělnické spalovny podpoří

13.12.2018 - HORNÍ POČAPLY | Tiskové zprávy
Spalovna odpadů má vzniknout v areálu mělnické elektrárny
Foto: Hana Beranová
„Když to ty obce nebudou chtít, tak se to tam nepostaví.“ Těmito slovy premiér Andrej Babiš při březnové návštěvě Mělníku slíbil, že bude respektovat názor obyvatel. Více jak po půl roce však obrátil. Přestože lidé z Horních Počapel stavbu spalovnu v referendu odmítli, premiér jim nepomůže. Jejich názor ani zdraví ho nejspíš nezajímá a výstavbu naopak podpoří.

Z nedávných prohlášení zástupců ČEZ a Středočeského kraje vyplynulo, že v přípravách výstavby ZEVO Mělník hodlají pokračovat, přestože ji obyvatelé Horních Počapel v referendu odmítli. Zástupci iniciativy STOP spalovně Mělník proto v otevřeném dopise požádali premiéra Babiše o pomoc. Doufali, že premiér nezůstane vůči bezútěšné ekologické situaci regionu lhostejný a bude usilovat o zastavení nesmyslného projektu. Stát je totiž majoritním vlastníkem hlavního investora ČEZ a premiér může do celého dění zasáhnout. Poté, co jim přišla odpověď z premiérovi kanceláře, nestačili se bojovníci proti spalovně divit.

Přečtěte si, co stojí v odpovědi premiéra Andreje Babiše na otevřený dopis

„Premiérova odpověď nás velmi zklamala. Jsme přesvědčeni, že spalovna a zvýšená doprava budou pro velmi zkoušený region znamenat další zátěž. To rozhodně není environmentálně akceptovatelné řešení,“ říká Hana Beranová z Ekozahrady Pod Věží, členka petičního výboru STOP spalovně Mělník a dodává: „Vše nasvědčuje tomu, že o spalovně je dávno rozhodnuto. To je přeci skandální. My přesto využijeme všechny možnosti, aby ZEVO Mělník nevzniklo.”

Celé znění otevřeného dopisu

  • Arnika: Toxické látka a odpady
  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu