Zdravotnické pomůcky a další vybavení bez nebezpečných ftalátů používají nejméně dvě z pěti nemocnic, kterým s náhradou za bezpečnější alternativy pomohla nevládní organizace Arnika. Jde o Nemocnici České Budějovice a Nemocnici Havlíčkův Brod, které nahradily například transfuzní hadičky nebo soupravy na umělou výživu a další pomůcky z PVC, které obvykle ftaláty obsahují. Spolupráce probíhala hlavně s novorozeneckými odděleními.
Další tři zdravotnická zařízení na dotaz, zda pokračují v zavádění bezftalátových pomůcek, neodpověděla: Fakultní nemocnice Olomouc, Fakultní nemocnice Praha Motol a Nemocnice sv. Alžběty v Lounech (dnes Nemocnice Louny).
Nevládní organizace se zpětně zajímala, jak jsou na tom nemocnice nyní, zda stále pokračují s výměnou pomůcek, či od náhrady za bezpečnější výrobky odstoupily. Přes opakovanou žádost o vyjádření nám odpověděly pouze dvě nemocnice. Náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Bc. Lada Nováková z Nemocnice Havlíčkův Brod potvrdila, že je spolupráce s Arnikou inspirovala a rozhodli se pokračovat v postupné náhradě pomůcek z PVC. Kromě novorozeneckého oddělení k náhradě přistoupili na ještě dalších dvou - hemodialýze a ARO.
Předseda představenstva Nemocnice České Budějovice MUDr. Břetislav Shon na stejný dotaz odpověděl, že "výrobky z PVC, které naše nemocnice používá, jsou bez škodlivých ftalátů, což se hlavně sleduje u výrobků, které jsou používány na dětském a neonatologickém oddělení".
"Jak je tomu v ostatních nemocnicích se nepodařilo zjistit, protože jejich pracovníci na opakované dotazy nereagovali. Bohužel ani na internetových stránkách těchto nemocnic nejsou k dispozici informace, zda pokračují v náhradách problematického vybavení za bezftalátové varianty. Vyloučení rizikových ftalátů, zejména z oddělení, kde se starají o děti, považujeme rozhodně za správný krok," říká odborník na toxické látky Mgr. Jiří Kristian ze sdružení Arnika.
Arnika s nemocnicemi intenzivně spolupracovala v letech 2003-2008, kdy probíhala kampaň "Nehrajme si s PVC". Společně tehdy hledaly náhradu za část problematického zdravotnického vybavení z PVC, které většinou obsahuje rizikové ftaláty. Pět nemocnic do roku 2008 přikročilo k výměně některých zdravotnických pomůcek za bezftalátové:
- Nemocnice České Budějovice - Do konce roku 2007 se na novorozeneckém oddělení podařilo nahradit 90 % zdravotnického materiálu z PVC jinými výrobky.
- Nemocnice Havlíčkův Brod - Od roku 2007 se na novorozeneckém oddělení začaly téměř ve všech případech používat bezftalátové pomůcky. Výjimku tvořily pouze rektální rourky, za které nebyla na trhu nalezena vhodná alternativa.
- Fakultní nemocnice Olomouc - Do roku 2005 se jim na novorozeneckém oddělení podařilo nahradit 95 % všech zdravotnických prostředků za šetrnější alternativy.
- FN Praha Motol - od roku 2006 bylo jedním z pravidel pro dodavatele zdravotnického materiálu, aby výrobky neobsahovaly ftaláty.
- Nemocnice sv. Alžběty v Lounech (dnes Nemocnice Louny a.s.) - nemocnici se podařilo nahradit veškeré injekční stříkačky z PVC a také anesteziologické masky z PVC.
Fakultní nemocnice Olomouc za svůj program získala i mezinárodní cenu udělenou v kategorii "Minimalizace toxických látek ve zdravotnictví" na největší evropské konferenci o ekologicky příznivých postupech a produktech ve zdravotnictví CleanMed 2006 ve švédském Stockholmu. >>
Měkčený polyvinylchlorid (PVC), z nějž je vyrobena řada zdravotnického vybavení, obsahuje tzv. ftaláty neboli estery kyseliny ftalové. Fungují v něm jako změkčovadla. Mnoho z nich je ale rizikových pro lidské zdraví a z výrobků se uvolňují do prostředí i přímo do lidského těla. Vědci zjistili, že mají vliv na hormonální systém, a pokud například vyvíjející se tělíčko malého dítěte dostane dávky ftalátů, může to znamenat komplikace. Ftaláty jsou zřejmě spoluzodpovědné za nižší plodnost, nárůst alergií či astmatu a řadu dalších zdravotních komplikací (1). Proto je vhodné vyloučit rizikové látky zejména z nemocničních oddělení, kde by mohly ohrozit malé děti.
Poznámky
(1) Na toto téma byla zaměřena celá řada studií a experimentů. Shrnutí hrozeb a dopadů ftalátů na lidský organismus je k dispozici na http://arnika.org/ftalaty-v-pvc-skryta-hrozba-pro-cloveka-i-zivotni-prostredi nebo např. v publikaci European Environment Agency: The impacts of endocrine disrupters on wildlife, people and their environments, vydané v letošním roce.
V oblasti zdravotnictví řeší Arnika v současné době projekt Řízení ekologicky šetrné nemocnice s důrazem na eliminaci toxických látek a nakládání s odpady. Jedním z jeho cílů je také omezení výskytu PVC a ftalátů v prostředí nemocnic a jiných zdravotnických zařízení.
Projekt byl finančně podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí ČR (částkou 1 987 000 Kč).