Právě dnes slavíme Světový den divoké přírody (nebo také Světový den divočiny). Cílem tohoto poměrně mladého významného dnu (OSN jej schválilo v roce 2013) je upozornit na stále se zmenšující oblasti divoké přírody, i počty zvířecích a rostlinných druhů, které k životu potřebují právě prostor nezasažený civilizací. Toto palčivé téma je zásadní i pro Arniku.
V posledních týdnech nešel přehlédnout boj, který se vedl o divočinu „za humny“. Vášnivá diskuze vedená kolem zákona o národních parcích prozatím naštěstí skončila úspěch strany, která si přeje divokou přírodu chránit a neoklešťovat. Ačkoli Arnika tomuto úspěchu fandila „všemi deseti“, vlastní boj o divočinu i prostor pro divoká zvířata vede tisíce kilometrů na východ. Už od konce roku 2016 probíhá kampaň Zachraňme sajgu!, díky které může každý pomoci ochránit ohroženou sajgu tatarskou, vzácnou antilopu žijící na rozlehlých pláních Kazachstánu. Pod tlakem těžařů zemního plynu se tam totiž ocitl jejich domov - přírodní rezervace Usťjurt. Tato oblast netknuté divočiny slouží jako zimoviště antilop. Povolení těžby by tak bylo dalším krokem v postupném ukrajování životního prostoru sajgy, bez kterého je její další setrvání v přírodě nemožné.
Pro úspěch kampaně je zásadní petice, která požaduje:
1) rozšíření přírodní rezervace Usťjurt
2) zastavení projektu těžby zemního plynu v nalezišti Chansu a upřednostnění jiných ložisek, která neohrožují divokou přírodu,
3) podniknuty kroky k zápisu plošiny Usťjurt na seznam světového dědictví UNESCO.
Neméně důležitá je i finanční podpora veřejnosti, která Arnice umožní chránit sajgu a životní prostředí přímo v západním Kazachstánu. Sajgu můžete podpořit na stránkách www.sajga.cz
Panenská divočina je nenahraditelným pokladem – ať už se jedná o šumavské lesy nebo náhorní plošinu Usťjurt v západním Kazachstánu – jak jednou divoká příroda zmizí, už se ve své čistotě nikdy nevrátí. A nevrátí se ani zvířata, která divočinu ke svému životu potřebují. Zachraňme sajgu!