Spolu s komunálními volbami se na konci září v Čeperce na Pardubicku odehrálo také referendum o spalovně komunálních odpadů v Opatovicích nad Labem. Tu zde plánují postavit Elektrárny Opatovice (EOP), spadající pod Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského.
V referendu místní obyvatelé odpovídali na otázku, zda souhlasí s umístěním spalovny odpadů v katastrálním území obce. Spalovna by totiž měla částečně zasahovat i do něj. Volební účast činila 57,9 % a záporně se vyjádřilo 59 % (299) lidí, kteří se hlasování zúčastnili. Na základě výsledků referenda nyní vedení Čeperky připravuje změnu územního plánu a chystá se k záměru podat nesouhlasné stanovisko v rámci právě probíhajícího procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).
Obyvatelům Čeperky se nemusí zamlouvat například zhoršení stavu životního prostředí nebo zvýšení dopravní zátěže, které by spalovna přinesla. Nejde totiž o jediný průmyslový provoz v oblasti. V příštích letech by na Opatovicku měla přibýt mimo jiné třeba i papírna společnosti Rollpap nebo průmyslový park Czech Industrial Development.
Referendum o spalovně se v přilehlých obcích nekonalo poprvé. Došlo k tomu už v roce 2006, kdy se přímo v Opatovicích nad Labem rozhodovalo o postoji obce k témuž záměru. Také zde tehdy místní obyvatelé spalovnu odmítli a na základě výsledku referenda byl rovněž změněn územní plán Opatovic. Referendum je stále platné.
Zatímco před šestnácti lety se mluvilo o kapacitě spalovny kolem 100 000 tun komunálního odpadu za rok, nyní by měla být ještě o 50 000 tun odpadu větší. Kapacita spaloven, které již stojí nebo mají povolení z procesu EIA, je přitom už dnes o 11 % větší, než je množství odpadů, které bude podle zákona možné v roce 2035 v těchto zařízeních likvidovat. Spalovna v Opatovicích by tedy z hlediska kapacita jednoznačně byla jednou z těch nadbytečných.
Ministerstvo životního prostředí navíc v rámci nové odpadové legislativy změnilo podmínky pro dovoz odpadů do místních spaloven ze zahraničí. V případě příliš velkého počtu nově postavených spaloven to může znamenat, že některé místní spalovny budou v budoucnu pro svůj provoz potřebovat odpad nejen z Česka, ale i z okolních zemí. Se vznikem ještě většího množství toxických zbytků po spalování odpadů a s otázkou, jak s nimi naložit, se však budeme muset potýkat my sami.
Více o plánech na stavbu spalovny v Opatovicích se dočtete zde.
Nespaluj, recykluj! S odvahou.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.