Tým taiwanských vědců pod vedením P. C. Huanga zkoumal již před pěti lety vliv některých ftalátů na fungování štítné žlázy u těhotných žen a jejich potenciální vliv na plod. Závěry jejich studie jsou zajímavé i v souvislosti se záměrem EU některé ftaláty podle nařízení REACH de facto zakázat. Sdružení Arnika se této problematice věnuje především v souvislosti s používáním PVC měkčeného ftaláty ve zdravotnictví v rámci projektu "Řízení ekologicky šetrné nemocnice s důrazem na eliminaci toxických látek a nakládání s odpady (zkráceně Emas pro nemocnice)".
Hypothyroidismus (snížená produkce hormonů štítnou žlázou) matek během těhotenství může mít nepříznivý vliv na plod. Vědecké důkazy prokazují, že pravděpodobné účinky některých ftalátů podobné účinkům thyroidního hormonu in vitro a in vivo a vystavení ftalátům může začínat v děloze.
Studie P. C. Huanga a dalších publikovaná roku 2007 v časopise Human Reproduction zkoumala souvislost mezi vystavením ftalátům a thyroidními hormony u těhotných žen. 76 taiwanským těhotným ženám ve třetím trimestru se odebraly vzorky séra a moči. Ve vzorcích séra se analyzovaly thyroidní hormony, včetně hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH), trijodthyroninu (T3), thyroxinu (T4) a volného T4 (FT4) a v moči se měřily koncentrace pěti monoesterů kyseliny ftalové, včetně monobutylftalátu (MBP), monoethylftalátu (MEP) a monoethylhexylftalátu (MEHP). Hlavními monoestery kyseliny ftalové v moči byly MBP, MEP a MEHP, jejichž střední hodnoty činily 81,8, 27,7 a 20,6 ng/ml.
Jmanované monoestery kyseliny ftalové vznikají v lidském těle v důsledku vystavení například di(2-ethylhexyl) ftalátu (DEHP) či di-n-butyl ftalátu (DBP).
Vědci došli k závěru, že vystavení di-n-butylftalátu (DBP) může u těhotných žen ovlivňovat aktivitu štítné žlázy, je však nejasné, jak DBP funkci štítné žlázy ovlivňuje. Je nutné provést další studie pro vysvětlení mechanismu působení a prozkoumání, zda funkci štítné žlázy mění jakékoli jiné faktory související s vystavením DBP.
Citovaná studie:
Huang, P.-C., P.-L. Kuo, et al. (2007). "Associations between urinary phthalate monoesters and thyroid hormones in pregnant women." Human Reproduction 22(10): 2715-2722.
Projekt byl finančně podpořen z prostředků Státního fondu životního prostředí České republiky částkou 1 987 000 Kč.