Kachna z Mostecka kazí jinak dobrou zprávu od Státní veterinární správy (SVS), která zveřejnila výsledky kontroly cizorodých (toxických) látek v mase a produktech z domácích zvířat a lovné zvěře za rok 2017. Situace se celkově lepší, množství látek nad povolenými limity se našlo jen v 0,11% zkoumaných vzorků. Dokonce i polychlorované bifenyly (PCB) už se nenašly v chovech domácích zvířat, zato právě kachna z Mostecka je jako jediná obsahovala v nadlimitním množství.
Kromě PCB sledovala SVS i celou škálu dalších látek, včetně rtuti, kterou v nadlimitním množství obsahovala také kachna ze severních Čech, ale z jiné lokality. V případě té kontaminované PCB se ve zprávě uvádí: „nadlimitní obsah PCB byl zjištěn u jednoho vzorku svaloviny kachny divoké (březňačky) ulovené v okolí chemické továrny a jednoho z největších areálů skládky odpadu v ČR“. Podle popisu jde zjevně o oblast mezi Mostem a Litvínovem, kde je chemička Unipetrol a skládka odpadů Celio, na které se skladovaly kaly z ostravských lagun a připravují se tu z dehtů alternativní paliva pro cementárnu Čížkovice. Ostravské kaly byly mimo jiné kontaminovány také PCB.
Státní veterinární správa zanalyzovala úctyhodných více jak 74 tisíc vzorků. Nadlimitní množství toxických látek našla nejčastěji právě v divokých zvířatech, protože právě ona se toulají po krajině a často zabloudí i do míst, která jsou stále ještě kontaminovaná toxickými látkami. Dříve byla kontaminována PCB i zvířata z velkochovů, kde stále ještě byly stěny natřené barvami obsahujícími PCB. V loňském roce dělali SVS starosti spíše pstruzi kontaminovaní leucomalachitovou zelení, která patří k zakázaným syntetickým látkám používaným k ošetření chovných ryb.
Zdroj informací: SVS - Kontaminace potravinového řetězce cizorodými látkami situace v roce 2017