Mnohé bromované zpomalovače hoření (BFR) možná lidem více škodí, než slouží. Nadcházející konference stran Stockholmské úmluvy, která začne 24. dubna v Ženevě, se má zabývat zákazem dalšího z nich, dekabromdifenyléteru (deka-BDE). Stále více studií ukazuje, že bromované zpomalovače přispívají ke vnášení celé řady toxických látek do životního prostředí i potravních řetězců. Ukázaly to nejen studie Arniky v Číně a Kazachstánu.
Staffan Lundstedt z Univerzity Umea ve Švédsku poukázal na konferenci, která se konala v roce 2016 na půdě jeho pracoviště, na vazbu mezi bromovanými zpomalovači hoření a bromovanými dioxiny (PBDD/Fs), tedy skupinou látek srovnatelně toxických s jejich příbuznými, chlorovanými dioxiny (PCDD/Fs).
Bromované dioxiny vznikají jako nezamýšlené vedlejší produkty během výroby, použití, recyklace i likvidace materiálů obsahujících bromované zpomalovače. Lundstedt došel k závěru, že emise PBDD/Fs do životního prostředí během celého životního cyklu takových produktů mohou dosáhnout významných hodnot. Prezentoval údaje o koncentracích a profilech bromovaných dioxinů v plastech z televizních a počítačových obalů, stejně jako o emisích během ohřevu plastů při různých teplotách a za různých podmínek, které se pohybovaly v rozmezí od laboratorních experimentů až po neřízené náhodné požáry. Údaje Lundstedta ukázaly, že velké množství PBDD/Fs bylo vypuštěno, když byl materiál obsahující PBDE zahřát nebo spálen. V některých případech překračovaly celkové emise PBDD/Fs převýšily emitované PBDE.
Bromované dioxiny se rovněž prokazatelně kumulují a setrvávají v životním prostředí, jsou tedy perzistentní. Zatím je ale žádná země nenavrhla na seznam Stockholmské úmluvy.
Článek vznikl s použitím zdroje: Weidemann, E., et al. (2016). "14th congress of combustion by-products and their health effects—origin, fate, and health effects of combustion-related air pollutants in the coming era of bio-based energy sources." Environmental Science and Pollution Research 23(8): 8141-8159.
Tato zpráva vznikla z projektu financovaného hlavním městem Prahou a ministerstvem životního prostředí. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanovisko dárců.