Expertní výbor Stockholmské úmluvy doporučil absolutní zákaz nebezpečných fluorovaných sloučenin PFOS (perfluoroktansulfonátu) a PFOA (kyseliny perfluoroktanové) v hasících pěnách. Mělo by se tak stát 10 let poté, co byl v roce 2009 PFOS přidán na seznam „zakázaných“ látek Stockholmské úmluvy. Aplikace perfluorovaných látek byla tehdy poprvé plošněji více omezena. Nicméně díky lobby průmyslových společností dostaly tyto látky několik výjimek a mohou se přidávat například do hasících pěn. To by mělo s letošním doporučením odborného poradního orgánu mezinárodní úmluvy skončit.Hasící pěny jsou jedním z hlavních zdrojů kontaminace fluorovanými sloučeninami pro vodní prostředí.
Poradní výbor doporučil zakázat vývoz, dovoz a používání hasících pěn obsahujících PFOS a PFOA také při výcviku a testování. Byla navržena pětiletá výjimka pro použití zařízení, ve kterých je již pěna s touto látkou obsažena, nicméně jen v případě, že budou dodržena přísná opatření zamezující uvolnění PFOA do životního prostředí.
Odborná komise OSN doporučila také zrušit povolené výjimky pro použití PFOS při výrobě fotografií, polovodičů, leteckých hydraulických kapalin, zdravotnických prostředků, LCD, dekorativního kovového pokovování, elektrických částí v tiskárnách a kopírovacích strojích, insekticidu pro mravence a termity a chemicky řízenou výrobu ropy. Ukončit se má také použití PFOS při pokovování tvrdého kovu. Výbor rovněž doporučil využití insekticidu sulfluramid (který degraduje na PFOS) výhradně v zemědělství.
Chemický průmysl zabývající se výrobou fluorovaných sloučenin navrhl jako náhradu za PFOS a PFOA jinou fluorovanou sloučeninu. Vzhledem k tomu, že se opět jedná o látku persistentní povahy s vysokou schopností překonávat velké vzdálenosti, navíc s možným negativním důsledkem na zdraví a životní prostředí, expertní výbor OSN varoval před jejím používáním.
"V letošním roce odborná komise Stockholmské úmluvy vyslala fluorovému průmyslu jasný signál, že je čas na postupné ukončení provozu," řekl doktor Joe DiGangi, odborný poradce mezinárodní sítě IPEN.
V roce 2017 výbor dospěl k závěru, že PFOA je spojena s "vysokým cholesterolem, ulcerózní kolitidou, onemocněním štítné žlázy, rakovinou varlat, rakovinou ledvin a zvýšenou hypertenzí v těhotenstvím" a "předpokládá se, že je nebezpečná pro imunitu člověka ".
Převzato z tiskové zprávy IPEN.