Ekologické sdružení Arnika dnes vyzvalo zástupce národní Technické normalizační komise pro bezpečnost elektronických zařízení, aby řekli své „Ne" při hlasování o vnášení nebezpečných chemikálií, tak zvaných zpomalovačů hoření, do plastu televizorů. Navržená změna standardů pro elektronická audio a video zařízení totiž přináší požadavek na odolnost plastových krytů televizí vůči žáru odpovídajícímu plamenu svíčky při tříminutovém působení (tzv. candle resistance). Arnika namítá, že pro zavedení tohoto standardu neexistuje smysluplné odůvodnění, neboť současná televizní zařízení jsou adekvátně chráněna proti vnitřním poruchám, které by mohly vést ke vzniku požáru. Naopak, aplikace zpomalovačů hoření do spotřebního zboží přináší vážné obavy o lidské zdraví i životní prostředí.
Zatímco je riziko vznícení televizoru velice nízké, zdravotní rizika vyplývající z aplikace zpomalovačů hoření jsou velmi významná jak ve fázi výroby, tak využívání a likvidace takových zařízení. V okamžiku, kdy dochází v domácnosti k požáru a halogenované zpomalovače hoření jsou spalovány, tak je zdraví hasičů vážně ohroženo kvůli produkci toxických a rakovinotvorných látek jako jsou například dioxiny. Odborné studie poukazují na fakt, že mnoho zpomalovačů hoření n může migrovat z domácí elektroniky, přetrvávat a akumulovat se v živočišné tkáni a dostávat se do okolního prostředí. Nedávná studie Vysoké školy technologické a ekologického sdružení Arnika poukázala na výskyt zpomalovačů hoření v rybách a sedimentu českých řek. Řada těchto zpomalovačů hoření je spojena s reprodukčními problémy, hyperaktivitou, mentální retardací a rakovinou. Druhou nejohroženější skupinou vedle hasičů jsou malé děti a pracovníci recyklačních linek na elektroniku. Likvidace zařízení obsahující halogenované zpomalovače hoření zatěžuje životní prostředí, a pokud je děláno odpovědně, tak se i prodražuje.
Text otevřeného dopisu národní Technické normalizační komisi (EC/TC 108) pro bezpečnost elektronických zařízení audio/video, informační techniky a komunikační techniky naleznete ke stažení zde(1.37 MB). S obdobnou výzvou se na svá národní komise obrátili nevládní organizace z Rakouska, Německa, Francie, Polska a dalších zemí EU.
Data poukazující na nesmyslnost nových standardů a nebezpečnost aplikace odpovídajících chemikálií pro zdraví lidí a životní prostředí naleznete ve studii The Case against Candle Resistant TVs (0.41 MB).