O grantech na monitoring chemického znečištění Kazachstánu spolurozhodují i Češi

24.10.2013 - PRAHA / ASTANA | Tiskové zprávy
Odbět vzorků z povrchu dětských hřišť v Temirtau
Ondřej Petrlík
Jaké látky ohrožují Kazachstánce v místech, ze kterých při expedici Kazachstán bez jedů 2013 nemohl odborný tým z Arniky a Vysoké školy chemicko-technologické odebrat vzorky, budou zjišťovat tamní občanská sdružení. Kromě toho budou projekty zaměřeny na osvětu, aby se místní lidé dozvěděli, jaká mají práva v oblasti životního prostředí, jak je využít a jak se na místní úrovni zapojit do rozhodovacích procesů. O tom, kdo získá granty na řešení místních ekologických problémů, bude rozhodovat i zástupce českého ekologického sdružení Martin Skalský. Jde o součást většího projektu Arniky v Kazachstánu.

Prohlédněte si fotogalerii z Expedice Kazachstán bez jedů 2013 >>

„Lidé v Kazachstánu musejí vědět, jaká mají práva na ochranu životního prostředí i vlastního zdraví. Jenže znát svá práva často nestačí, proto chceme podpořit i projekty, které místním umožní pochopit, jak svých práv využít k řešení konkrétních místních ekologických problémů,“ říká koordinátor projektu za českou stranu Martin Skalský z Arniky.

Dalšími organizacemi, které budou o „malých grantech“ rozhodovat, jsou kazachstánské nevládní organizace EcoMuseum a „Centrum pro zavádění nových, ekologicky bezpečných technologií“ (CINEST, 2). Finanční podporu poskytla Evropská unie a výše jednotlivých grantů se bude pohybovat od 1 500 do 3 000 EUR. Maximálně organizátoři rozdělí 12 000 EUR.

„Program malých grantů je dobrou příležitostí pro naše nevládní organizace, které tak mohou organizovat své vlastní akce a kampaně k řešení problémů chemického znečištění. Důležité pro nás je i to, aby místní nevládní organizace k tématu znečištění přitáhly pozornost těch, kterých se nejvíce týká, tedy obyvatel postižených regionů,“ říká specialistka na spolupráci s místními komunitami Julie Kalmyková z EcoMusea, která je zároveň poradkyní programu malých grantů v Kazachstánu.

Malé granty jsou určeny pro ty, kteří chtějí řešit problémy chemické bezpečnosti a nasměrovat pozornost státních orgánů a místních komunit k tomuto tématu. K podávání grantových žádostí organizátoři vyzvali nevládní organizace a neformální iniciativy z oblastí Pavlodarské, Akmolské, Karagandskké a z oblasti Východní Kazachstán.

Program Malých grantů je součástí projektu „Posílení občanské společnosti v Kazachstánu ke zlepšení chemické bezpečnosti“ financovaného programem EU Aid Evropské unie.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu