O spalovně má do Lysé přijet diskutovat i ministr Kužvart

15.5.2002 - LYSÁ NAD LABEM | Tiskové zprávy
Sdružení ARNIKA pořádá veřejnou diskuzi k problematice spalovny nebezpečných odpadů v Lysé nad Labem. Ta se uskuteční 20.května od 19.00 v sále místního kina Biograf. „Chceme, aby se vážná debata o spalovně rozpoutala ještě předtím, než padne konečné rozhodnutí o jejím spuštění (1) do plného provozu,“ řekl mluvčí ARNIKY Marek Jehlička. Do Biografu v Lysé přislíbil přijet diskutovat také ministr životního prostředí, Dr. Miloš Kužvart. "Právě jeho rezort bude mít při konečném schvalování spalovny rozhodující slovo," zdůraznil důležitost ministrovy účasti Jehlička.

ARNIKA k diskusi pozvala zástupce města Lysá nad Labem (členy zastupitelstva a radní), zástupce státní správy (České inspekce životního prostředí, Ministerstva životního prostředí ČR, Okresní hygienické stanice v Nymburce, Stavebního úřadu v Lysé nad Labem, Okresního úřadu v Nymburce, Krajského úřadu Středočeského kraje), představitele provozovatele spalovny – firmy Rean, ale také kandidáty politických stran v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Spalovna v Lysé se již přes dva roky potýká s překračováním slibovaných limitů jedovatých látek, které vypouští do ovzduší. Firma Rean, která spalovnu zprovoznila, slibovala dodržení dokonce německých legislativních norem. Tomuto závazku se jí však nepodařilo dostát. Západní normy překročila například u chlorovodíku, oxidů dusíku či u fluorovodíku. Pro životní prostředí a především pro obyvatele z okolí spalovny je však důležitější, že se Reanu nedaří splnit limity dioxinů požadované Českou inspekcí životního prostředí. Tyto látky jsou daleko nebezpečnější než výše uvedené škodliviny. Jsou nebezpečné již ve velmi nízkých koncentracích. Způsobují poškození imunitního a hormonálního systému člověka. „Lidé žijící v blízkosti spalovny by měli vědět jaké riziko jim hrozí, pokud bude spuštěn její plný provoz. Jsme rádi, že se k této otázce vyjádří politici na místní i národní úrovni, stejně jako lidé odpovědní za rizika související s provozem tohoto kontroverzního zařízení,“ dodal Jehlička.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu