Západní Balkán řeší ochranu svých jedinečných řek. Odpověď nabídne konference v Sarajevu

20.11.2019 - SARAJEVO / PRAHA | Tiskové zprávy
PHOTO: Jakub Hrab / Arnika
Mezinárodní konferenci pořádá česká nevládní organizace Arnika ve spolupráci s Centrem pro životní prostředí (Bosna a Hercegovina) a WWF Adria. Setkání šesti zemí, finančně podpořené Evropskou unií, Programem transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR a nadacemi Global Greengrants Fund a Heinrich-Böll-Stiftung, proběhne v Hotelu Grand Sarajevo 27. až 29. listopadu.

Konference je reakcí na probíhající přehrazování divokých řek na západním Balkáně. Podle odborníků z Centra pro životní prostředí má v tomto regionu vyrůst asi 2 700 přehrad.

„Soukromé společnosti do projektů investují se značným profitem, zatímco lidé ztrácejí přírodní zdroje a nedostávají za to nic. Musí se naopak vypořádat s devalvací životního prostředí a finančními ztrátami skrze daně a dotace, ze kterých opět těží soukromí investoři. Naše přírodní klenoty jsou ohroženy nekontrolovanou a netransparentní výstavbou vodních elektráren. Jen v Bosně a Hercegovině má na 244 řekách vyrůst více než 300 přehrad,”  upozorňuje Viktor Bjelić, místopředseda Centra pro životní prostředí.

Veškeré informace o říční konferenci v Sarajevu najdete ZDE


Podle právníka WWF Adria, Djordjeho Stefanoviće, je situace snadno řešitelná: „Politici musí přijmout a uplatňovat zákony týkající se minimálního průtoku řek a monitorování jeho dodržování a zajistit účast veřejnosti na rozhodovacích procesech. Situace se v jednotlivých státech liší a každá země může uplatňovat jiný přístup. Výsledky a problémy jsou však stejné – krásné řeky na Balkáně jedna po druhé mizí, což negativně ovlivňuje okolní ekosystém včetně místních lidí, kteří jsou okrádáni o důležité zdroje vody,“ vysvětluje.

Ekologové, úředníci a politici z Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, České republiky, Černé Hory, Srbska a Severní Makedonie budou na sarajevské konferenci diskutovat o právních a praktických nástrojích na ochranu řek západního Balkánu a jeho obyvatel.

„Účastníci konference, mají dlouholeté zkušenosti se sběrem dat, přístupem k informacím a evropskými směrnicemi o ochraně přírody,“ uvádí organizátorka konference, Zuzana Vachůnová z Arniky. „Chceme využít mezinárodní know-how k hledání spolupráce a přijít s konkrétními kroky k ochraně řek a lidí, kteří na ně spoléhají. Statečně bojují za své přírodní dědictví a o své působivé a inspirativní příběhy se během konference podělí,” uzavírá.

 

SarajevoRiverTalks logos-all

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu