Ombudsman: Úřady vyloučením spolků z rozhodování o budově od Zahy Hadid u Masarykova nádraží vážně pochybily

15.4.2021 - PRAHA | Tiskové zprávy
Foto: Penta Investments
K záměru Penty se měly ve všech rozhodovacích řízeních vyjadřovat zapojené spolky. Stavební úřad Prahy 1 a Magistrát hlavního města Prahy však spolky z řízení nezákonně vyloučily, říká ombudsman Stanislav Křeček. Úřady také zaúkoloval, aby do třiceti dnů připravily opatření k nápravě. Veřejný ochránce práv dal za pravdu spolkům Arnika, AutoMat a Klubu Za starou Prahu, že měly mít možnost se do rozhodování zapojit a uplatnit své námitky v územním a stavebním řízení.

“Na pochybení úřadů upozorňuje veřejný ochránce práv i Městský soud v Praze. Věříme, že úřady svou chybu co nejdříve napraví, abychom zákonnou cestou mohli prosadit úpravy projektu a zmírnit jeho enormní negativní dopady na centrum Prahy, dokud je čas,” říká Václav Orcígr z Arniky.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Přečtěte si dopis veřejného ochránce práv a jeho zprávu o šetření ve věci výstavby u Masarykova nádraží

praha mpz pinkChyba úřadů spočívá v tom, že Penta provedla kosmetické úpravy v záměru, který dříve prošel hodnocením vlivu na životní prostředí EIA za účasti spolků. Po snížení hlavní budovy o dva metry a dalších drobných změnách, považovaly úřady záměr za odlišný, který na hodnocení EIA nenavazuje, a spolky z dalších řízení vyloučily. Ombudsman stavebnímu úřadu také vytkl, že se určením okruhu účastníků územního řízení zabýval nedostatečně. Následně vyzval starostu Prahy 1 Petra Hejmu a ředitele magistrátu Martina Kubelku, aby mu do 30 dnů sdělili, jaké kroky učiní k nápravě situace. 

Arnika se kvůli záměrnému a nezákonnému ignorování spolků v povolovacích řízeních s pražským magistrátem soudí. Než však Městský soud v Praze rozhodl o odkladném účinku, úřady stavbu povolily.

Podle Stanislava Křečka je podezřelá také nezvykle krátká lhůta, ve které bylo vydáno územní rozhodnutí a stavební povolení. Arnika dříve upozornila na to, že menší stavby povolují úředníci řadu měsíců. V případě Masarykova nádraží jim stačilo na kontrolu dokumentace rozsáhlého projektu a dodržení stanovisek dotčených orgánů pouhých dvanáct pracovních dní a stavbu bleskově povolili. To podle ombudsmana vyvolává pochybnosti o tom, zda všechny procesy proběhly v souladu se zákony a s principy dobré správy. 

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. 

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu