OSN tvrdě odsuzuje násilí na ekologických aktivistech

21.6.2018 - NAIROBI / BELÉM | Články
Ředitel programu OSN pro životní prostředí Erik Solheim
FOTO: Johannes Jansson / Wikimedia Commons
Pronásledování ochránců přírody vyvolalo pobouření u vedení Programu OSN pro životní prostředí (UNEP). Globální autorita v otázkách souvisejících s environmentálními otázkami sleduje "s hlubokým znepokojením narůstající množství případů násilí proti aktivistům bojujícím za práva ochránců půdy". Toto prohlášení bylo zveřejněno poté, co byli v brazilském státě Pará zavražděni bojovníci hájící práva místních usedlíků.

Své prohlášení zveřejnil UNEP v souvislosti s násilnou smrtí Nazilda dos Santose Brita, jednoho z hlasitých odpůrců olejo-palmových plantáží. K incidentu došlo ve státě Pará na severu Brazílie v polovině dubna. Jde o už třetí případ usmrcení místního aktivisty v krátké době. Ve svém prohlášení požaduje UNEP úplné, nestranné a transparentní vyšetřování.

"Práva vlastníků půdy, která jsou zakotvena v brazilské ústavě, musí být dodržována vládou a respektována i podnikateli. Vražda domorodých obyvatel, kteří žijí v oblastech ekologických sporů, je nepřijatelná," uvedl UNEP ve zveřejněném stanovisku. Ve větším měřítku případ tak upozorňuje na pronásledování aktivistů zabývajících se ochranou životního prostředí.

Arnika monitoruje útoky na ekology a aktivisty v zemích Evropy a bývalého Sovětského svazu. Její předseda Martin Skalský prohlášení OSN vítá: "Pozornost instituce, jakou je Organizace spojených národů, by mohla znamenat pro dosud přehlížený problém značný posun k lepšímu," doufá.

"Čtyři lidé jsou týdně zabiti kvůli hájení přírody nebo vlastních domovů. A neexistují žádné údaje o osudech těch, kteří jsou biti, zastrašováni nebo jinak utlačováni. Můžeme tak jen odhadovat, jak vysoké toto číslo ve skutečnosti je," popisuje Skalský nedostatek informací o případech útlaku souvisejícího se životním prostředím.

Brazílie dominuje nelichotivému žebříčku s nejvyšším počtem zabitých ekologických aktivistů, následují Filipíny a Kolumbie. Podle redakce The Guardian a nevládní organizace Global Witness bylo v minulém roce v Brazílii zabito čtyřicet šest ochránců přírody a o rok dříve dokonce čtyřicet devět.

25/04/2018 U.N. environment chief calls for full probe into Brazil land activists' murders (Reuters)
24/04/2018 Statement in response to the murder of environmental campaigner Nazildo dos Santos Brito (UNEP)
17/04/2018 Murdered land activist adds to rising death toll in Brazil's Amazon (The Guardian)

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu