Padne park kvůli domovu důchodců a parkovišti?

Lysá nad Labem, Středočeský kraj, 2007 | Kauzy - Stromy | Aktualizováno 14.2.2012
Středočeský kraj se rozhodl postavit v Lysé nad Labem domov důchodců. Na první pohled chvályhodné rozhodnutí skrývá nepříjemné souvislosti. Budova má vyrůst na Školním náměstí těsně vedle parku. Podle znalců by stromy nepřežily výstavbu – budování by poškodilo jejich koruny i kořenový systém. Ohrožen je i vzácný ořešák černý, jediný exemplář tohoto druhu v celém městě, a hodnotný dub letní. Park se snaží zachránit Občanské sdružení Lysin a požaduje úpravu projektu nebo přemístění stavby na jiný pozemek.

Kauza se vleče už od roku 2003. Tehdejší zastupitel a dnešní europoslanec za ODS Hynek Fajmon prosadil zrušení plánu na výstavbu domova seniorů v městské části Litovel vedle lesíka zvaného Borek. Ředitelkou domova důchodců tehdy byla Fajmonova matka Marie Beníková. Jako nová vhodná plocha bylo vybráno právě Školní náměstí.

V roce 2008 vydal stavební úřad v Lysé na stavbu domova důchodců územní rozhodnutí. Majitelé sousedních nemovitostí proti němu podali žalobu a věc dodnes leží u soudu.

V roce 2011 začala Lysá nad Labem připravovat nový územní plán. Část zastupitelů nadále podporuje výstavbu domova důchodců vedle parku. Problém se dokonce ještě zhoršil: uvažuje se o likvidaci celé zelené plochy, aby místo ní mohlo vyrůst parkoviště.

pdfPosudek na ochranu stromů (Jaroslav Kolařík, 2011)

pdfPosudek na ochranu 2 stromů (Radislav Fikejz, 2008)

pdfPosudek na ochranu 2 stromů (Jaroslav Kolařík, 2007)

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Stromy vypravují
Objednejte si knihu s příběhy o lidech a stromech za příznivou cenu.…
298 Kč Vstoupit do e-shopu