Parlamentní vyšetřovací komise k otrávené Bečvě konečně zřízena

23.4.2021 - PRAHA | Novinky
Otrávené ryby z Bečvy
Zdroj: HZS Olomouc
Devítičlenná komise složená ze zástupců parlamentních stran bude mít za úkol shromáždit veškeré podklady k ekologické katastrofě z 20. září 2020, kdy do Bečvy unikly pravděpodobně kyanidy, které otrávily řeku na několikakilometrovém úseku. 

Komise by měla také prověřit získané podklady a vyvodit případnou trestní odpovědnost za zjištěná pochybení. Bude také hodnotit správnost postupu dotčených orgánů státu a jiných osob, jejich případná procesní pochybení či liknavost.

“Věříme, že i díky této komisi se podaří s kauzou, která se táhne už více než půl roku, pohnout kupředu. V Arnice nyní připravujeme naše připomínky k novele vodního zákona, který úzce souvisí s otravou Bečvy, ale i ochranou našich řek v budoucnu,” říká Kamil Repeš z Arniky. 

PODEPIŠTE: Výzvu Řeky bez jedů 

Zřízení vyšetřovací komise podpořili hlavně poslanci napříč stranami s výjimkou poslanců ANO, kteří se převážně zdrželi. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) před hlasováním řekl, že mu na vzniku komise vadí, že se bude vyjadřovat k živému vyšetřovacímu spisu. 

 Budoucnost vidíme bez jedů!

Banner-stika

Sledujte nás: