Stručná charakteristika
Pentachlorbenzen je uměle vyrobená látka v minulosti hojně používaná jako meziprodukt syntézy některých pesticidů a zpomalovačů hoření. V současnosti je jeho výroba i spotřeba v EU zakázána, je zakázán i v rámci Stockholmské úmluvy. Do prostředí se může uvolňovat z nejrůznějších průmyslových provozů, vzniká při spalování organických materiálů, včetně odpadů, rizikové jsou i staré ekologické zátěže. Člověk může být pentachlorbenzenu vystaven vdechnutím, pozřením i kožním kontaktem. Po expozici může dojít k podráždění kůže, poškození jater, ledvin a rozvoji chronických respiračních onemocnění. U zvířat byl prokázán negativní účinek na reprodukci, projevující se mimo jiné zvýšenou úmrtností mláďat.
Jako těkavá látka (VOP) existuje v atmosféře téměř výlučně v plynné fázi. Poločas rozpadu reakcí s hydroxylovými radikály je odhadován na 277 dní. V půdě je pevně vázán, je jen omezeně pohyblivý. Prakticky nepodléhá rozpadu, s vzrůstající organickou hmotou v půdě je ještě odolnější. Průměrný poločas rozpadu je přibližně 6 let. Ve vodě je spíše vázán v sedimentech. Schopnost bioakumulace v organizmech je velmi vysoká.
Podrobná charakteristika
Pentachlorbenzen, chemickým názvem 1,2,3,4,5-pentachlorbenzen, je za normálních podmínek bílá, krystalická látka se specifickým zápachem. Jedná se o uměle vyráběnou sloučeninu v minulosti hojně používanou jako meziprodukt syntézy pesticidů a zpomalovačů hoření.
Vzniká jako meziprodukt, či nezamýšlený vedlejší produkt při výrobě chlorovaných alifatických uhlovodíků (tetrachlorethylenu). Uvolňuje se také při přirozené degradaci lindanu a hexachlorbenzenu. Spalováním pentachlorbenzenu vznikají nebezpečné dioxiny a dibenzofurany.
Pentachlorbenzen je v prostředí perzistentní látka (POPs), od roku 2010 je v příloze A a C Stockholmské úmluvy o perzistentních organických látkách. Jeho úmyslné i neúmyslné použití je v členských zemích v současnosti bez výjimek zakázáno. V EU je zakázán již od roku 2002.
Podle Integrovaného registru znečišťování bylo ještě v roce 2004 Spolchemií v Ústí nad Labem do prostředí uvolněno téměř 27 tun této látky.
Účinky na zdraví lidí a zvířat
Krátkodobá expozice pentachlorbenzenu může mít vliv na centrální nervový systém. Dlouhodobá expozice může ovlivňovat játra, ledviny a způsobovat vznik lézí. Studie provedené na zvířatech ukazují, že pentachlorbenzen může negativně působit na reprodukci, a proto je řazen k reprotoxickým látkám.
Pentachlorbenzen je velmi toxický pro vodní organismy, má dlouhodobé účinky na vodní prostředí. Má schopnost se bioakumulovat v rybách a savcích.
Výskyt v životním prostředí
Při výrobě a v důsledku používání pentachlornitrobenzenu (quintozenu) jako fungcidu uniká pentachlorbenzen do ovzduší.
Pentachlorbenzen má velkou schopnost vázat se na sedimenty a dlouhodobě setrvávat v půdě. Patří k hydrofobním látkám a akumuluje se v živočišných tucích.
Nejvyšší hodnoty pentachlorbenzenu v sedimentech a plaveninách byly zjištěny v profilu řeky Bíliny v Ústí nad Labem. Zdrojem tohoto znečištění je s nejvyšší pravděpodobností chemický provoz Spolchemie.
Výsledky měření pentachlorbenzenu ve vodních ekosystémech shrnuje zpráva MŽP ČR z roku 2004:
Voda: Na 73 profilech bylo odebráno 1 078 vzorků. 85 % bylo pod mezí stanovitelnosti. Hodnoty se pohybovaly v intervalu od 1,0 ng/l do 28,6 ng/l1. Nejvyšší koncentrace byla naměřena na profilu Svratka - Židlochovice.
Plavenin: Pentchlorbenzen je v plaveninách ledován od r. 2001 na 44 profilech v celkovém počtu 192 měření (82 % hodnot pod mezí stanovitelnosti). Průměrné profilové koncentrace se pohybují od 0,5 do 70 µg/kg (Bílina-Ústí n. Labem). Většina hodnot vyhovuje limitu kat. A1 (pozaďové koncentrace), pouze na profilu Bíliny v Ústí n. Labem bylo zaznamenáno mírné znečištění (kat. A2).
Sedimenty:Na 44 profilech bylo získáno celkem 86 hodnot. Rozsah max. koncentrací se pohyboval od 1 – 70 µg/kg. Z toho 43 profilů bylo v rozsahu pod 50 µg/kg, tj. kat A1 a zbývající 1 profil Bílina Ústí n. L. s maximem 70 µg/kg přísluší do kat. A2.
Synonyma
1,2,3,4,5-pentachlorbenzen, pentachlorobenzene, QCB
Limity pro ovzduší
Pro těkavé organické látky celkem (VOC) vyjádřené jako celkový organický uhlík (TOC) platí obecný emisní limit 50 mg/m3 pro celkovou hmotnostní koncentraci těchto látek.
Limity pro vodu
NEK-RP: 0,007 µg/l, NEK-NPK: nepoužije se.
Podzemní voda:
2,3 μg/l - hodnota indikátoru* znečištění dle Věstníku MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1.
Limity pro půdu
Hodnoty indikátorů* znečištění pro zeminy podle Metodického pokynu MŽP ČR (Věstník MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1).
Průmyslové plochy: 490 mg/kg sušiny, ostatní plochy: 49 mg/kg sušiny.
Výstražné symboly
R věty
R 11 - Vysoce hořlavý, R 22 - Zdraví škodlivý při požití, R 48/23/24/25 - Toxický: nebezpečí vážného poškození zdraví při dlouhodobé expozici vdechováním, stykem s kůží a požívánímS věty
S 2 - Uchovávejte mimo dosah dětí, S 41 - V případě požáru nebo výbuchu nevdechujte dýmy, S 46 - Při požití okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a ukažte tento obal nebo označení, S 50 - Nesměšujte s ..... (specifikuje výrobce a dovozce), S 60 - Tento materiál a jeho obal musí být zneškodněny jako nebezpečný odpad, S 61 - Zabraňte uvolnění do životního prostředí. Viz speciální pokyny nebo bezpečnostní listyTabulka
Tabulka: Zařazení látky v seznamu látek pro integrovaný registr znečišťování dle Nařízení Evropského parlamenu a Rady (ES) č. 166/2006, dle Nařízení vlády č. 145/2008 Sb. a dle Nařízení vlády č. 450/2011 Sb.
č. | číslo CAS | ohlašovaná látka | ohlašovací prahy v kg/rok | více informací | |||
A (ovzduší) |
B (voda) |
C (půda) |
D (odpady) |
o seznamu najdete | |||
48 | 608-93-5 | pentachlorbenzen | 1 | 1 | 1 | zde |
Vysvětlivky:
A = ohlašovací práh pro emise do ovzduší
B = ohlašovací práh pro emise do vody a pro přenosy do vody
C = ohlašovací práh pro emise do půdy
D = ohlašovací práh pro přenosy v odpadech
Vysvětlivky
Literatura
1) WHO 1991: Chlorobenzenes other than hexachlorobenzene. Health and Safety Guide No. 128. IPCS International Programme on Chemical Safety, Geneva 1991.
2) MŽP ČR 2004: Program na snížení znečištění vod nebezpečnými látkami - přílohy. Část G: Programy pro jednotlivé relevantní nebezpečné látky: Pentachlorbenzen.
Odkazy
1) http://www.epa.gov/epaoswer/hazwaste/minimize/factshts/pentchlb.pdf (Factsheet US EPA o pentachlorbenzenu)