C6HCl5O
Pentachlorfenol (PeCP) je syntetická, organochlorová látka používaná jako pesticid v mnoha aplikacích. PeCP bývá kontaminován dioxiny a furany, které vznikají jako nechtěný vedlejší produkt při jeho výrobě. Do prostředí se PeCP dostává především při výrobě, manipulaci a likvidaci. PeCP je v prostředí perzistentní látkou, je schopen bioakumulace ve vodních organizmech, přenos potravními řetězci se nepředpokládá. Akutní i chronická expozice vede k poškození jater, ledvin, trávicí soustavy, nervového i imunitního systému. PeCP je klasifikován jako lidský karcinogen (1 dle IARC), spadá pod regulaci REACH a je na seznamu Stockholmské úmluvy.
Na trh byla uvedena v 30. letech minulého století a přes určitá omezení je stále používaná. V minulosti se PeCP používal jako herbicid, fungicid, insekticid, algicid (proti řasám) a dezinfekční činidlo. V současnosti má v některých zemích PeCP využití pouze jako fungicid ve venkovních dřevěných konstrukcích a biocid ve zdivu. V obou případech musí být zamezen styk s lidskou nebo živočišnou potravou. PeCP se může uvolňovat také z tímto pesticidem ošetřených materiálů, během spalování organických látek obsahujících chlór, určité emise produkuje doprava i chemický průmysl. V atmosféře i v mělké vodě relativně rychle degraduje vlivem slunečního záření, v půdě a hlubších vodách je spíše vázán na pevné částice a pozvolna biodegraduje (do 5 let).
Pentachlorfenol (PeCP) je organochlorová, syntetická látka patřící do skupiny polychlorovaných fenolů (PCPs). Za normálních podmínek je PeCP šedá krystalická látka mající podobu vloček. Při zahřátí ostře zapáchá, patří mezi těkavé látky, dobře se rozpouští v organických rozpouštědlech, tucích a olejích. Dříve se uplatňoval jako konzervační prostředek na dřevo, textil a kůži, v nábytkářském průmyslu a restaurátorstv byl obsažen ve výrobku Drevodekor. PeCP dále sloužil jako fungicid, herbicid, insekticid, algicid a dezinfekční činidlo. Často bývá kontaminován dioxiny a furany (vznikají jako nechtěný vedlejší produkt při výrobě pentachlorfenolu). V ČR byla výroba realizována ve Spolaně Neratovice a ve Spolchemii v Ústí nad Labem. PeCP spadá pod regulaci REACH a je na seznamu látek zakázaných Stockholmskou úmluvou.
Chronická otrava se projevuje poškozením jater, plic, ledvin a centrálního nervového systému. Prokázáno bylo rovněž ukládání PeCP v tukových tkáních. Pentachlorfenol je též značně perzistentní látka.
Do prostředí se PeCP dostává především při výrobě, manipulaci a likvidaci. PeCP se může uvolňovat také z tímto pesticidem ošetřených materiálů, během spalování organických látek obsahujících chlór, určité emise produkuje doprava i chemický průmysl (Pentachlorfenol vzniká též při výrobě chlorfenolů, hexachlorbenzenu či PCB, při užití chlorfenooxyoctových kyselin a jejich derivátů a jako vedlejší produkt při bělení celulózy). PePS je v prostředí perzistentní látkou. V atmosféře i v mělké vodě relativně rychle degraduje vlivem slunečního záření, v půdě a hlubších vodách je spíše vázán na pevné částice a pozvolna biodegraduje (do 5 let).
Celosvětová produkce polychlorfenolů byla v roce 1978 cca 200.000 tun ročně, z tohoto množství tvořil PeCP cca 90.000 tun.
Koncentrace pentachlorfenolu, s nimiž se můžeme setkat v životním prostředí:
ovzduší: do 10 ng/m3
pracovní ovzduší:
- pily: desítky µg/m3
- výroba: mg/m3
vody: cca 1 µg/l
silně znečištěné vody (dřevařský, chemický průmysl): mg/l
sedimenty: desítky µg/g
obratlovci ve vodách: 20-200 ng/g
Nejvyšší hodnota C90 byla v roce 2001 u PeCP v povrchové vodě na profilu 1123 Bílina – Ústí nad Labem (856 ng/l).
Limit pro ovzduší není stanoven.
Pitná voda:
0,1 µg/l (nejvyšší mezní hodnota (NMH) pro pesticidní látku (vyhl. č. 252/2004 Sb.)
0,5 µg/l (nejvyšší mezní hodnota (NMH) pro součet všech pesticidních látek (vyhl. č. 252/2004 Sb.)
Povrchové vody:
0,035 μg/l - hodnota indikátoru* znečištění dle Věstníku MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1.
Odpadní vody:
Hodnoty indikátorů* znečištění pro zeminy podle Metodického pokynu MŽP ČR (Věstník MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1).
Průmyslové plochy: 2,7 mg/kg sušiny, ostatní plochy: 0,89 mg/kg sušiny.
Integrovaný registr znečišťování (NV č. 368/2003 Sb.): ohlašovací prahy v kg/rok pro emise do ozduší = 10, pro emise do vody = 1, pro emise do půdy = 1 a pro přenosy mimo provozovnu = 5.
Vyhláška 221/2004, kterou se stanoví seznamy nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických přípravků, jejichž uvádění na trh je zakázáno nebo jejichž uvádění na trh, do oběhu nebo používání je omezeno, k zákonu č. 356/2003 o chemických látkách a chemických přípravcích.
Směrnice Rady 2000/60ES z 23.10.2000
Tabulka: Zařazení látky v seznamu látek pro integrovaný registr znečišťování dle Nařízení Evropského parlamenu a Rady (ES) č. 166/2006, dle Nařízení vlády č. 145/2008 Sb. a dle Nařízení vlády č. 450/2011 Sb.
č. | číslo CAS | ohlašovaná látka | ohlašovací prahy v kg/rok | více informací | |||
A (ovzduší) |
B (voda) |
C (půda) |
D (odpady) |
o seznamu najdete | |||
49 | 87-86-5 | pentachlorfenol (PCP) | 10 | 1 | 1 | zde |
Vysvětlivky:
A = ohlašovací práh pro emise do ovzduší
B = ohlašovací práh pro emise do vody a pro přenosy do vody
C = ohlašovací práh pro emise do půdy
D = ohlašovací práh pro přenosy v odpadech
1) http://hydro.chmi.cz/ojv/htm/pasporty/fenoly/pentachlorfenol.htm (Profil pentachlorfenolu na stránkách ČHMÚ)
*Indikátory znečištění nenahrazují stanovené limitní koncentrace ostatních legislativních předpisů a v případech, kdy jsou tyto legislativní předpisy aplikovány, není použití indikátorů znečištění doporučeno.
Smyslem indikátorů znečištění je indikace míst s přítomností chemických látek vyžadující další zkoumání a hodnocení, zda výskyt škodliviny nereprezentuje riziko pro lidské zdraví. Obecně platí, že v místech, kde jsou koncentrace chemických látek nižší než hodnoty indikátorů, není další zkoumání vyžadováno.
Toto pravidlo neplatí pro: 1) významné plošně zvýšené koncentrace hodnocené chemické látky, které nepřekračují hodnotu indikátoru znečištění, 2) případy překročení příslušných legislativních ukazatelů (i když nebyla překročena hodnota indikátoru znečištění, 3) případy významného rizika nepříznivého vlivu na ekosystémy. V případech, kdy je prioritou ochrana ekosystému, je kromě indikátorů znečištění možné aplikovat jiné indikační hodnoty relevantní pro hodnocení ekologických rizik.