Ve vánočních plastových stromcích, ozdobách a osvětlení se našly nadlimitní množství toxických látek. S karcinogeny, alergeny a jinými látkami, které ničí imunitu nebo vývoj mozku se můžeme běžně setkat také v hračkách, oblečení, botách, nábytku, elektronice a dalších produktech. O složení se z etikety přitom nic nedozvíme. Evropská mobilní aplikace Scan4Chem to brzy změní. Už nyní po naskenování čárového kódu umožní zeptat se na obsah rizikových látek přímo výrobce. Na jejím vývoji pracují evropské úřady s nevládními organizacemi a akademickými pracovníky, za českou republiku se podílí Arnika.
Arnika s německými a rakouskými organizacemi otestovala celkem 33 vánočních stromků, ozdob a osvětlení na obsah ftalátů, chlorovaných parafínů, zpomalovačů hoření a olova. 13 výrobků překračovalo zákonné limity a nikdy se neměly dostat do oběhu. Na českém trhu šlo o vánoční stromek s nadlimitním množstvím chlorovaných parafínů a osvětlení s vysokým obsahem změkčovačů nebo osvětlení s vysokým obsahem ftalátů, chlorovaných parafínů a zpomalovačů hoření. Prodejce stromečku s nejvyšším obsahem toxických látek po upozornění Arniky stáhnul výrobek z nabídky.
Více informací a odkazy ke stažení najdete na www.scan4chem.cz
„Zboží nejčastěji obsahuje ftaláty, těžké kovy nebo azobarviva, z nichž mnohé patří mezi karcinogeny. Scan4Chem umožní zákazníkům zeptat se na jejich obsah přímo dodavatelů. Na základě odpovědí nebo dat přímo z aplikace se budou moci informovaně rozhodnout o koupi. Firmy tím budou motivovány vyrábět zboží bez jedovatých látek,“ vysvětluje Karolína Brabcová z Arniky.
Podívejte se do fotogalerie testovaných vánočních stromků, ozdob a světýlek
Informaci o škodlivých látkách v koncentraci nad 0,1 % si musí dodavatelé vzájemně sdělovat. Problém je ale v tom, že tato informace se ke spotřebitelům nedostane. O obsahu toxických látek se dozví pouze ten, kdo se s dotazem obrátí na výrobce či prodejce. Na odpověď má dotázaný ze zákona 45 dnů, a pokud výrobek toxickou látku neobsahuje, odpovědět vůbec nemusí. Mobilní aplikací napojená na evropskou databázi to v budoucnu změní. Stačí, aby spotřebitel naskenoval čárový kód výrobku a prostřednictvím aplikace se zeptali přímo dodavatele.
Stáhněte si kompletní výsledky testování
Aplikace pro Android je dostupná na GooglePlay a pro iPhone na AppStore a to zcela zdarma. Inspirací se staly aplikace z Dánska a Německa zaměřené na kosmetické produkty. Například německou ToxFox si stáhlo 1,3 milionů uživatelů, kteří si jejím prostřednictvím denně ověřují bezpečnost více jak 40 tisíc výrobků. Vývoj Scan4Chem vede německá agentura pro životní prostředí Umwelt Bundesamt a zapojilo se do něj 20 organizací ze 13 zemí Evropy.
Projekt „Enabling REACH consumer information rights on chemicals in articles by IT-tools” je financován EU LIFE programem (č. LIFE16 GIE/DE/000738) a hlavním městem Prahou a projekt “Fragen Sie REACH” Deutsche Bundesstiftung Umwelt. Publikované informace nemusí vyjadřovat stanoviska dárců.