Radní hlavního města pro územní plánování Tomáš Hudeček dnes zveřejnil svou představu o dalším nakládání s územním plánem Prahy. Koncept nového územního plánu, k němuž podalo v prosinci 2009 připomínky více než 30 tisíc Pražanů, má být fakticky hozen pod stůl. „Z původního konceptu převezmeme data a některé části, které budeme považovat za použitelné," řekl Hudeček, avšak blíže tuto představu nevysvětlil.
„Oceňujeme snahu radního Hudečka změnit dosavadní přístup, kdy územní plán vycházel vstříc developerům, nahrával korupci a nehleděl příliš na potřeby obyvatel. Nicméně stále jsou ve hře stovky změn územního plánu, zahájené za dřívějších vedení města. Jejich projednávání pokračuje a osud není jistý. V nové koncepci budí obavy také zmenšení měřítka, které by znamenalo velmi volná pravidla pro zástavbu," komentuje dnes představený plán magistrátu Martin Skalský, vedoucí kampaně Praha - město pro život. "Potěšující je snaha zapojit poradní sbor expertů – tzv. Ozvučnou desku - ale rozhodující bude zapojení veřejnosti. Pražané by měli dostat možnost se k rozvoji Prahy vyjádřit co nejdříve, nejlépe již na počátku přípravy nového územního plánu," dodal Skalský.
V pořadí již druhý nový územní plán – „Metropolitní územní plán" - má být zpracován v měřítku 1 : 25.000 a dávat jen základní pravidla pro rozvoj města. Architekt Roman Koucký, který je hlavním Hudečkovým poradcem, se netají tím, že by v novém územním plánu rád použil pouze čtyři barvy pro vymezení funkce území. Podrobnější regulace je podle něj přežitá a nadbytečná, protože příliš zatěžuje investory a developery, územní plán je pak nesrozumitelný a „přeregulovaný".
To může být problém. Stavební zákon umožňuje již od roku 1990 zpracovávat podrobné regulační plány, které mohou definovat výstavbu v konkrétních čtvrtích i podobu jednotlivých budov. Za celou dobu však vznikl pouze jediný regulační plán pro Anenskou čtvrť. Územní plán Prahy tak dodnes zůstává jediným dokumentem, který umožňuje ovlivňovat výstavbu.
Není tajemstvím, že dosavadní praxe byla prolezlá korupcí a územní plán byl jen nástrojem pro neformální dohody s developery a pozemkovými spekulanty. Nová rada se však bude muset vypořádat se stovkami změn územního plánu, které zahájila minulá vedení Prahy a jsou dosud v běhu. Některé z nich vznikly na přímou objednávku developerů. Radní Hudeček slibuje, že kontroverzní změny, s nimiž nesouhlasí městské části nebo místní obyvatelé, budou zastaveny, jisté to však není. Konečné rozhodnutí bude totiž v rukou celého zastupitelstva.
Příprava nového plánu, který by měl stanovit pravidla pro rozvoj města, se tak odsouvá. Přitom nový dokument je třeba přijmout do roku 2015, kdy skončí platnost stávajícího územního plánu. Již volni na podzim se očekávalo představení návrhu se zapracovanými připomínkami tisíců obyvatel. Než se připraví nová verze územního plánu, bude magistrát dále jednat o stovkách dílčích změn současného územního plánu, které jsou již v běhu.
"Práce na novém územním plánu by měla začít tvorbou vize Prahy. Město dosud nikdy nedokázalo formulovat, kam se má Praha do budoucna ubírat a jak by měla vypadat třeba za dvacet let. Na takové vizi by se měli shodnout politici, odborníci i obyvatelé města. Bude-li jasná vize, bude i snadnější nakreslit samotný územní plán, protože bude zřejmé, co je jeho cílem," doporučuje Skalský.