Jednání o podobě Prahy vstoupí 26. listopadu do svého dalšího dějství. Zastupitelstvo hlavního města totiž bude jednat o tzv. 2. vlně celoměstsky významných změn územního plánu. Proti nim protestují různá občanská sdružení, některé městské části a stovky občanů. Jak nepřímo přiznává i magistrát, změny územního plánu jsou vyvolány tlaky developerů. Mohou umožnit realizaci kontroverzních projektů, z nichž některé by po schválení nového územního plánu už zřejmě nebyly možné. Ačkoliv se jedná o zásahy do podoby metropole, které ovlivní život statisíců lidí, jejich příprava se odehrává víceméně v tichosti a nebyly prodiskutovány s veřejností. Arnika proto zve obyvatele Prahy, aby se zítřejšího jednání svých zástupců osobně účastnili. Každý občan Prahy má podle zákona právo na veřejném zasedání zastupitelstva také vystoupit.
„Bude zajímavé sledovat, jak se zastupitelé tentokrát k navrženým změnám územního plánu postaví. Na svém říjnovém zasedání schválili první vlnu změn i přes nesouhlas značné části veřejnosti a na zasedání dokonce nenechali občany ani promluvit,“ říká mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková.
Arnika proto podala žalobu ke správnímu soudu a stížnost na ministerstvo vnitra. Domáhá se toho, aby zastupitelstvo do budoucna nemohlo občanům zakázat vystupovat na svých zasedáních, a také změny jednacího řádu, který je v rozporu se zákonem. (Podrobnosti o těchto událostech naleznete v tiskové zprávě ze dne 22. října.)
Součástí druhé vlny celoměstsky významných změn je například výstavba paralelní dráhy ruzyňského letiště, rozšiřování skládky v Ďáblicích nebo zástavba Trojmezí. Právě na posledních dvou uvedených případech je dobře vidět škodlivost celoměstsky významných změn: „Nový územní plán řeší Trojmezí jako zelenou rekreační plochu. Ve změnách však má být celá oblast vymezena pro obytnou zástavbu. Také v případě Ďáblické skládky navrhují změny rozšíření, zatímco základní varianta nového územního plánu s pokračováním skládky nepočítá,“ vysvětluje Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.
Celoměstsky významné změny jsou předmětem kritiky občanských iniciativ a některých městských částí. Například s rozšířením letiště nesouhlasí Suchdol a Dolní Chabry, zástavbu Trojmezí zpochybňují Praha 4 a Praha 11. Naopak některé městské části změny podporují přesto, že občané s nimi zásadně nesouhlasí. Více než 400 lidí dosud podpořilo výzvu „Stop nekoncepčním změnám územního plánu“, kterou před měsícem zveřejnila Arnika. „Režim změn neumožňuje posuzování jednotlivých záměrů v kontextu celého města ani vyhodnocení jejich dopadu na životní prostředí a zdraví obyvatel. Celý proces je skrytý a chybí jakákoliv veřejná diskuse, která by měla tak zásadním zásahům do organismu města nepochybně předcházet,“ dodává Skalský.
V době, kdy se připravuje nový územní plán, projednává magistrát souběžně různé balíky změn plánu současného. „Tento postup nahrává sice momentálním zájmům developerů, ale jde proti rozumnému a koncepčnímu rozvoji metropole, o němž by měli obyvatelé města spolurozhodovat,“ komentuje situaci Martin Skalský.
Proces schvalování 2. vlny celoměstsky významných změn územního plánu se po zítřejším projednání (pokud jej zastupitelé přijmou) posune do dalších fází přípravy. Magistrát posléze u třech změn v balíku zpracuje tzv. koncept obsahující varianty záměru (týká se Trojmezí, obytné zástavby v Pitkovicích a administrativních objektů ve Stodůlkách v místě, které mělo být původně určeno pro výstavbu škol). Ostatních dvacet změn pošle rovnou do poslední fáze projednávání – takzvaného návrhu, kdy bude mít veřejnost poslední šanci se k příslušné změně územního plánu vyjádřit.
Další informace: Stránky kampaně Praha – město pro život
Podrobnosti o druhé vlně celoměstsky významných změn: arnika.org/mesta/ii-vlna-zmen ¨