Historie nádraží
V roce 1847 se začalo s vyměřováním železnice z Prahy přes Plzeň a Cheb do Bavorska. Řada odborníků nesouhlasila s výstavbou nového nádraží. Považovali Masarykovo nádraží za centrální železniční uzel v Praze, Smíchovem měly vlaky jen projíždět. Nakonec bylo rozhodnuto o vybudování nového nádraží. V roce 1862 byl slavnostně zahájen provoz železnice i Smíchovského nádraží.
Za 2. světové války bylo nádraží zasaženo 50 zápalnými a tříštivými bombami. Další zásah do architektury nádraží přinesly až roky 1953 – 1956, kdy bylo celé nádraží zbouráno pro svou nedostatečnost. Nové, modernější nádraží bylo vybudováno podle projektu architektů Jana Zázvorky a Ladislava Žáka ve stylu poválečného klasicizujícího funkcionalismu. Výzdobu interiéru vytvořil akad. malíř Richard Wiesner. Posledním zásahem do vzhledu budovy nádraží byla výstavba metra trasy B.
Smíchovské nádraží má kryté nástupiště a velmi dobrou návaznost na MHD – metro trasa B, tramvaje i autobusová doprava. Na Smíchovské nádraží přijíždějí příměstské i rychlíkové spoje hlavně ze směru Plzeň, Choceň, Děčín a Beroun. Nedaleko smíchovského kolejiště je zastávka Smíchov – severní nástupiště, odkud jezdí motorový vlak na kopcovitou trať zvanou Pražský Semmering.
Nádraží Praha – Smíchov na mapě
Současnost a územní plán
Pražský magistrát řadu let připravoval změnu územního plánu, která by umožnila na drážních pozemcích vybudovat novou městskou čtvrť. Na Smíchovském nádraží má díky tomu dojít k redukci rozsahu kolejiště i mnoha provozních budov.
Dosavadní podoba
Platný územní plán hlavního města Prahy z roku 1999 vylučuje jakoukoliv zástavbu na pozemcích nádraží Praha – Smíchov. Všechny pozemky jsou určeny k železničnímu provozu a výstavbě budov souvisejících s technickým zázemím nádraží.
Změny územního plánu
Magistrát hlavního města Prahy připravil změnu územního plánu, která počítá se zástavbou části nádraží Praha – Smíchov. Územíbylo řešeno ve dvou balících změn územního plánu, v tzv. I. a II. vlně celoměstsky významných změn územního plánu.
Změna č. 2710/00
Změna č. 2710/00, nazvaná "Revitalizace území v souvislosti s plánovanou přestavbou železniční stanice Smíchov" se týká 965.303 m2 a je součástí tzv. I. vlny celoměstsky významných změn územního plánu. Dne 13. října 2009 rozhodla Rada Hlavního města Prahy o vyřazení celkem 12 záměrů z balíku I. vlny změn - vyřazena byla právě mimo jiné změna využití ploch Masarykova a Žižkovského nádraží, nádraží Praha-Bubny a Smíchovského náraží, stejně jako 8 dalších projektů. Tyto záměry měly být pečlivě posouzeny samostatně. Na začátku června 2010 však o nich znovu - bez toho, aby byla proběhla veřejná a odborná diskuze - pražské zastupitelstvo hlasovalo a změnu posunulo blíže konečnému schválení.
Změna byla nakonec definitivně schválena v květnu 2014.
V území má vzniknout polyfunkční a bytová zástavba, náměstí, pěší zóna a centrální park, obchodně-zábavní centrum, administrativní budovy, budovy několikapodlažního parkingu a nový autobusový terminál. Investorem přestavby nádraží má být společnost Smíchov Station Development, společný podnik Českých drah a Sekyra Group, který do projektu hodlá investovat 10 miliard korun. Pro řešení území vznikla urbanistická studie „Nejnovější Smíchov“. Projekt s názvem Smíchov City počítá s novými komerčními prostory, kancelářemi i byty.
Sekyra chce zahájit výstavbu před zimou 2016.
Přestavba nádraží by neměla ohrozit osobní dopravu, stavět by se mělo v prostoru nákladového nádraží zhruba na 25 hektarech v prostoru nákladového nádraží. Na stávající vlakovou dopravu, metro a tramvaje by měl být napojen nový terminál pro městské a příměstské autobusy a velkokapacitní parkoviště P+R, díky čemuž by vznikl dopravní uzel.
Projekty
Lokality Smíchova se dotýká také projekt hotelu River Terrace. Aktuálním záměrem, který se blíží realizaci, je projekt Smíchov City skupiny Sekyra. Proti záměru se vymezili občané mj. i petiční akcí, která shrnuje problematická místa projektu.
Připomínky Arniky ke Změně č. 2710/00
- Ačkoliv nádraží leží nedaleko historického jádra metropole, uvedeného na seznamu památek světového dědictví UNESCO, nová změna územního plánu nepočítá s regulačními prvky, jako je výškový limit budov, míra zastavitelnosti, množství zeleně a s dalšími důležitými prvky pro kvalitní životního prostředí stávajících i nových obyvatel této lokality.
- Po Masarykově nádraží, nádraží Praha – Bubny a nákladovém nádraží Žižkov je toto území čtvrtou nejcennější rozvojovou plochou na území hlavního města. Pro zástavbu území je nezbytné stanovit dostatečné regulační parametry, které zajistí jednak vysokou kvalitu bydlení v nově založené čtvrti, jednak minimalizuje možné negativní dopady nové výstavby na obyvatele Smíchova a okolních čtvrtí, a naopak přinese širšímu území chybějící občanské vybavení a další funkce.
- Jedním z klíčových aspektů je řešení dopravy. Území by mělo být obslouženo především veřejnou dopravou. Orientace na individuální automobilovou dopravu není žádostí, protože by zhoršilo již dnes neúnosnou situaci v centru Prahy.
- Důležité je stanovit dostatečný podíl veřejné zeleně v poměru k zastavěným plochám. Regulační podmínky by se měly vztahovat také na výšku zástavby – ta by měla respektovat výškovou hladinu zástavby Smíchova, musí být navržena také s ohledem na fakt, že území se nachází v ochranném pásmu Památkové rezervace UNESCO (historické jádro Prahy).
- V návrhu zadání změny ÚP musí být vymezena dostatečná kapacita pro občanskou vybavenost, a to v závislosti na počtu vytvářených nových bytů (zejména škola, školka, zařízení pro sport, kulturu, sociální a zdravotnická zařízení).
Celý text připomínek: Připomínky Arniky k I. vlně změn (250.16 Kb)
Změna Z 2744/007
Změna Z 2744/007 s názvem Rozšíření veřejné prospěšné stavby „Optimalizace traťového úseku Praha Hlavní nádraží – Praha Smíchov" se týká území o rozsahu 244 215 m2 a dotýká se městských částí Praha 5, Praha 4 a Praha 2. Na konci listopadu 2009 schválilo pražské zastupitelstvo zadání změn a po zpracování připomínek veřejnosti a městských částí magistrátem bude návrh opět zveřejněn a veřejnost k němu bude opět moci podat připomínky. Definitvně byl návrh schválen v červnu 2013.
V území má vzniknout polyfunkční a bytová zástavba, náměstí, pěší zóna a centrální park, obchodně zábavní centrum, administrativní budovy, budovy několikapodlažního parkingu a nový autobusový terminál. Smíchovské nádraží jako jedna z nejcennějších rozvojových ploch na území Prahy však vyžaduje projednání v rámci příprav nového územního plánu, stanovení regulačních parametrů, důraz na dopravní obslužnost veřejnou, pěší a cyklistickou dopravou a stanovení dostatečného podílu zeleně.
Připomínky Arniky k II. vlně změn ÚP (189.46 Kb)
Smíchovské nádraží jako kulturní dědictví a šance pro udržitelný rozvoj města
Studentský výzkumný tým z nizozemské Univerzity Wageningen se v roce 2009 zaměřil na čtyři pražská nádraží, která mají projít přeměnou, zkoumal možnosti jejich rozvoje a také zformuloval doporučení pro nejlepší řešení daných lokalit.
Studie "Brownfields v centru Prahy: kritéria udržitelného rozvoje - Budoucnost čtyř pražských nádraží a územní plán" je k dispozici zde: http://arnika.org/brownfields-2009
Zajímavé odkazy:
- O Smíchovském nádraží ve Věstníku Klubu za starou Prahu
- Praha mezi volbami spěchá. Místo nádraží chce nové domy / Aktuálně.cz, 3.6.2010
O další problematických změnách územního plánu si přečtěte v publikace 30 případů změn Prahy>>>