Prohra magistrátu: Razítko schvalující 221 nových bytů bylo nezákonné, potvrdil soud

4.6.2014 - PRAHA | Tiskové zprávy
Ilustrační foto
Jan Losenický
Úspěchem obyvatel Roztyl skončil soudní spor s magistrátem. Pražský městský soud zrušil nezákonnou úpravu územního plánu, která by developerovi umožnila proti vůli místních obyvatel postavit dvě stě bytů na Roztylech. Výrazné navýšení zástavby téměř tajně, bez účasti veřejnosti schválila v roce 2011 ředitelka odboru stavebního a územního plánu Jitka Cvetlerová. Podle Arniky jde o další zásadní úspěch práva nad magistrátem, který i přes četná varování vědomě porušoval zákon a práva Pražanů. Nevládní organizace nadále vybízí Pražany k podávání žalob a lidem nabízí bezplatnou pomoc.

„Cítím rozhodně velké zadostiučinění. Před pár měsíci to nevypadalo nadějně a naopak se zdálo, že plány investora projdou. Naštěstí jsme se s pomocí Arniky dočkali spravedlnosti. Soud nám dal po mnoha letech úsilí za pravdu a zrušil nezákonnou úpravu územního plánu,“ hodnotí rozsudek členka výboru sdružení Ochrana Roztyl Zuzana Malá. Nezákonné úpravě se bránili několik let společně s kolegy z organizace Zelené Roztyly a dosáhli jejího zrušení. Arnika oběma sdružením poskytovala odborné konzultace a podala na magistrát vlastní připomínky k výstavbě. Zorganizovali jsme také veřejnou debatu občanů a odborníků na územní plánování s místními politiky.

Prahu lidem, ne developerům! Podpořím aktivity Arniky darem

nebo
,- Kč
darujme

 

Úpravu podepsala Cvetlerová v roce 2011, obyvatelé Roztyl se tři roky obraceli na řadu úřadů a Ministerstvo pro místní rozvoj. Poté, co Nejvyšší správní soud v obdobném případu uznal, že jsou úpravy územního plánu nezákonné, podali v březnu 2014 žalobu a soud jim vyhověl počátkem června 2014. Budovu plánovali realitní magnáti vystavět u ulic Hrdličkova a Ryšavého.

Další úpravy, proti kterým se lidé mohou soudně bránit, jsou uvedeny na webu Arniky http://zmenyprahy.cz

„Místní se několikrát marně obraceli na ministerstvo pro místní rozvoj a na všechny možné úřady, nikdo se jich však nezastal. Slyšeli jen, že se s bytovým komplexem jen sto metrů od svých bytů musí smířit. Teď dosáhli zrušení úpravy územního plánu, investor nemá žádný podklad pro další řízení a zahájení stavby,“ vysvětluje právnička Arniky Mgr. Vendula Zahumenská.

Soud zrušil úpravu proto, že byla schválena tajně, bez možnosti vlastníků okolních nemovitostí k vyjádření. Pražský magistrát, který podobné úpravy schvaloval po stovkách, se na tak podstatné změně dohodl jen s investorem, zeptal se městské části a několika úředníků. Pokud by se Magistrát pokusil úpravu schválit znovu, musel by, podle soudu, rozhodně zvážit zájem investora na straně jedné a zájem veřejnosti na straně druhé. Rozhodně by však už nemohl vynechat z rozhodování Pražany. „Pokud by se úředníci pokusili o drobné kosmetické změny a znovu by vše schválili, měli by evidentně velký problém, není to zkrátka přípustné,“ myslí si Zahumenská.

Nejedná se o první a téměř jistě ani poslední zrušenou úpravu. „Jak jsme mnohokrát úředníky upozorňovali, přijímání úprav bylo vždy nezákonné, a lidé, kteří se obrátí na soud, budou úspěšní,“ je přesvědčená Zahumenská. Arnika stále nabízí pomoc těm, kdo se chtějí obrátit na soud. Jediným limitem je čas – pokud byla úprava schválena dříve než před třemi roky, zrušit ji už nelze. „Myslíme si, že by se Magistrát měl konečně k problému postavit čelem. Zatím se úředníci zodpovědní za porušování zákona pokusili jen o další úskok a dokonce si dovolili podávat kasační stížnosti proti lidem, kteří byli úspěšní a dosáhli zrušení úpravy. Něco takového považuji za neuvěřitelnou nehoráznost,“ uzavírá Zahumenská.

Podrobnější věcný popis kauzy:
Dle oznámení záměru pro účely posuzování vlivů na životní prostředí dostupného v Informačním systému EIA je záměrem investora vybudovat obytný soubor Na Výhledu, který je navržen ve dvou etapách výstavby a sestává celkem ze čtyř objektů s převážně bytovou funkcí doplněnou v parteru nebytovými funkcemi. V rámci etapy I. mají být realizovány objekty A a B (bližší k ulici Ryšavého), v rámci etapy II. objekty C a D. Objekt A bude mít 9 nadzemních podlaží, objekt B bude mít 8 nadzemních podlaží, objekt C bude mít 8 nadzemních podlaží a objekt D bude mít 8 nadzemních podlaží. Nová zástavba bude plnit především bytovou funkci. V objektech A+B (I. etapa) vznikne celkem 108 bytových jednotek a v objektech C+D (II. etapa) bude celkem 113 bytových jednotek. Dohromady 221 bytových jednotek velikosti 1kk až 5kk, v ustoupených podlažích budou umístěny mezonetové byty. V objektech A a C budou některé prostory využity jako ateliery (v obj. A - 4 jednotky a v obj. C - 5 jednotek). Předpokládaný počet obyvatel je 318 (I. etapa) a 326 (II. etapa), tj. celkem 644 obyvatel. Počet obyvatel v navrhovaných objektech byl pro potřeby zásobování médii stanoven s 10% rezervou na 350 obyvatel v I. etapě a na 359 obyvatel ve II. etapě, celkem na 709 osob v obou etapách. V 1. PP a 1. NP objektů A a B a ve 2. NP objektu B budou umístěny obchodní plochy, plochy zdravotnictví - ordinace a obchodní plocha a restaurace. V 1.PP objektu B bude zřízen zásobovací dvůr v návaznosti na Hrdličkovu ulici, ze kterého bude probíhat zásobování nebytových ploch a do kterého budou sváženy nádoby na odpad v době svozu odpadu. V 1. NP. a části 1. PP objektů C a D (II.etapa) budou umístěny komerční plochy. Ve 2. až 4. PP pod oběma objekty I. etapy (A+B) budou umístěny hromadné podzemní garáže s celkem 392 parkovacími stáními pro potřeby jak navržených objektů (bytová a nebytová funkce), tak pro obyvatele stávající zástavby - jako náhrada za hromadné povrchové parkoviště v návaznosti na ulici Kaplanovu, které bude rušené ve II. etapě výstavby (náhrada celkem 167 parkovacích stání). V podzemních podlažích objektů II.etapy (C+D) budou rovněž umístěny hromadné podzemní garáže se 152 parkovacími místy. V podrobnostech odkazuje navrhovatelka na oznámení předmětného záměru, které je přílohou tohoto návrhu. Další informace najdete na stránce o plánované zástavbě Roztyl.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu