Řeka nás spojuje, jez rozděluje

31.5.2011 - Tisková zpráva Arniky a německé iniciativy Flussschwimmen | Tiskové zprávy
Užít si volně proudící vodní tok v jeho přírodní podobě a upozornit tak na potřebu chránit jej nejen pro lidi, ale i pro vodní živočichy. To je cílem čtyř desítek poutníků z Čech a z Německa, kteří se dnes ponořili do proudu řeky Labe a vydali se na 70 kilometrů dlouhou cestu do Drážďan. Součástí jejich plavby byl také happening, při němž názorně ukázali v místě plánované stavby, do jaké výšky by jez dosahoval a nevratně tak změnil evropsky unikátní labský kaňon. Dvoudenní putování pořádají Arnika a německá iniciativa Flussschwimmen.

V sousedním Německu mají podobné akce, kdy vytrvalostní sportovci i širší veřejnost plavou na podporu ochrany řek, několikaletou tradici. Plavby se tak zúčastní například plavkyně Kirsten Seidelová, která v roce 2006 uplavala 550 km z Drážďan do Hamburku na podporu onkologicky nemocných dětí. "Také Labe potřebuje naši pomoc," zdůvodnila svou účast pětačtyřicetiletá inženýrka. A Jana Vitnerová z Arniky ji doplňuje: „Labe představuje řeku evropského významu, kterou chrání mezinárodní dohody: směrnice pro lokality sítě Natura 2000, Rámcová směrnice o vodách či evropská směrnice na ochranu úhoře říčního. Stále nechápu, proč se o dodržování těchto mezinárodních dohod vůbec diskutuje".

Stavbu Plavebního stupně Děčín se Ředitelství vodních cest snaží prosadit již skoro dvacet let. Dosud se ale investorovi nepodařilo předložit takový projekt, který by neznamenal hrubé a nevratné poškození přírody a významně negativní vliv na chráněná území soustavy lokalit Natura 2000 a nebyl z těchto důvodů odmítnut. Naposledy se tak stalo minulý týden, kdy z důvodů nedostatečného zpracování dopadů na Naturu 2000 vrátilo ministerstvo životního prostředí k přepracování dokumentaci hodnocení vlivu jezu na životní prostředí (tzv. EIA).

„Ekonomické i ekologické nedostatky stále jasněji ukazují, že stavba není tak prospěšná, jak se Ředitelství vodních cest snaží tvrdit. Důsledně chráněná příroda může regionu přinést více užitku, než nepotřebná a nesmyslná stavba," shrnula Jana Vitnerová. „Ochrana přírody se nevylučuje s lodní dopravou, jen je třeba uzpůsobit dopravu řece, nikoliv naopak," doplňuje ji iniciátor plavby Torsten Kettritz.

Fotogalerie z akce

Další podrobnosti k akci: www.arnika.org/labe-nas-spojuje 

Další informace:

Odbytou a předraženou dokumentaci k jezu vrátilo ministerstvo k přepracování:
www.arnika.org/odbytou-a-predrazenou-dokumentaci-k-jezu-vratilo-ministerstvo-k-prepracovani 

Proč nestavět jez na Labi: www.arnika.org/proc-nestavet-jezy 

Fotogalerie místa, kde by měl jez být postaven:
www.arnika.org/fotogalerie/kde-ma-stat-planovany-jez-na-labi-1852011 

Stránky kampaně Člověk a voda:
www.arnika.org/clovek-a-voda 

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí