Lidé v Arnice

RNDr. Jindřich Petrlík

Jindrich_Petrlikvedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika

V září 2001 byl jedním ze zakladatelů Arniky. Nejprve řídil Centrum pro podporu občanů. Od ledna 2002 až dosud pracuje jako vedoucí programu Toxické látky a odpady. Kampaň Budoucnost bez jedů vedl od jejího zahájení v roce 2001 až do roku 2011. Předsedou Arniky byl v letech 2005 - 2007 a 2012 - 2017.

Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (dříve UJEP), kde získal titul doktora přírodních věd (RNDr.). V roce 1993 absolvoval měsíční stáž v USA zaměřenou na vedení nevládních organizací zabývajících se životním prostředím. Před definitivním zakotvením v neziskovém sektoru pracoval jako vědec, státní úředník a novinář. Od roku 2001 je spolupředsedou Pracovní skupiny mezinárodní sítě IPEN pro dioxiny, PCB a odpady.

Jako dítě jsem vyrůstal v severočeském městě Bílina – na rozhraní Českého středohoří a Severočeské hnědouhelné pánve. Krásné místo sice pomalu, ale soustavně ukusovaly povrchové doly na hnědé uhlí. To, že se nedalo na podzim větrat, jsem jako dítě ani tolik nevnímal. Co mne však zasáhlo, bylo zasypání údolí, kam jsme chodili s dědou na procházky do vsi Radovesice. Na podzim jsme po cestě sbírali ovoce, na jaře potkávali rozkvetlé koberce kytek v lese. Pak údolí zasypali hlušinou z povrchového dolu. V polorozbořené vsi Radovesice už zůstávali jen ti nejotrlejší a samotná obec připomínala záběry z tehdy oblíbených ruských válečných filmů.

Myslím, že právě tyto vzpomínky mne později přivedly do ekologického hnutí a ke stěhování kytek z předpolí té samé výsypky, pod kterou dodýchaly Radovesice. V roce 1979 jsem s dalšími přáteli založil Tým Bořena. Dnes je jednou z poboček sdružení Arnika, ale za svoji historii prošel stejně jako já hnutím Brontosaurus, Českým svazem ochránců přírody a Dětmi Země. Ty jsem také v září 1989 zakládal, obdobně jako o dvanáct let později Arniku. Svoje působení v nevládních ekologických organizacích nevnímám jako poslání, ale jako jednu z nejpozitivnějších věcí, které mohu dělat.

Mám tři různě odrostlé děti, jednu manželku, fotoaparát a pár dalších drobností. Mám rád svět, a proto po něm rád cestuji a pokouším se ho zachytit na fotografiích. Uznávám, že někdy člověk pozná víc, když sedí na jednom místě a pozorně sleduje, nejen svět okolo sebe, ale také v sobě. Nejsme na světě sami a věřím, že na něm nejsme ani proto, abychom ho ovládli. Fascinují mě knihy Antoina de Saint Exupéryho, od Jacka Londona Tulák po hvězdách, sochy Augusta Rodina a Františka Bílka, básně Ferlinghettiho, písně Patti Smith, čaj, motýli, ostrovy Iriomote a Island, běžkování v zasněženém Karlíně a mapy čehokoliv, kromě obchodních domů. Nesnáším panovačnost, vedro, nakupování ve skupině čítající více než jednoho člověka a rajskou polévku.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu