Podle zákona je zastupitelstvo městské části o velikosti do tří tisíc obyvatel povinno vyhlásit místní referendum, pokud o to písemně požádá 30 % oprávněných voličů. To se právě stalo. „Nesouhlasíme s dalším provozem skládky, protože už 16 let představuje velkou zátěž pro naše životní prostředí,“ říká Táňa Dohnalová z Občanského sdružení pro Ďáblice, které iniciovalo podpisovou akci za referendum (2).
Zastupitelstvo městské části bude jednat dnes od 18 hodin v atriu Základní školy U Parkánu 17/11, Praha 8. Zda se však podaří zařadit na jeho program vyhlášení referenda, je zatím nejisté. Obyvatelé Ďáblic jsou přitom zajedno se svou radnicí. Ta vydala již v prosinci 2008 usnesení, kterým odmítá rozšiřování skládky a požaduje její uzavření po naplnění 26. sekce druhé etapy skládky.
„V Praze, ale ani v celé České republice zatím nejsou referenda běžnou součástí komunální politiky. Proto je významné, že se v Ďáblicích podařilo shromáždit potřebný počet podpisů,“ řekl právní expert Centra pro podporu občanů sdružení Arnika Lukáš Matějka. „Pokud se občané vyjádří proti rozšiřování skládky, bude toto přání závazné pro všechna budoucí rozhodnutí zastupitelstva městské části,“ doplnil právník.
„Naším cílem je podpořit postoj radnice nezpochybnitelným vyjádřením přání občanů městské části. Myslíme si, že výsledek referenda dopadne jednoznačně proti rozšíření skládky. To by mělo být jasným poselstvím pro magistrát, aby řešil nakládání odpadů na území Prahy jiným způsobem,“ vysvětlila Táňa Dohnalová z Občanského sdružení pro Ďáblice, které dlouhodobě vyjadřuje nespokojenost a obavy ze skládky. Ke změně územního plánu, která je podmínkou pro rozšíření skládky, bylo předáno na Magistrát téměř 400 nesouhlasných vyjádření jednotlivých občanů z Ďáblic.
Jak vysvětluje Milan Havel, odborník na problematiku odpadů z programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika, další provoz Ďáblické skládky je nevhodný a řešení je třeba hledat jinde: "Zlepšením koncepce nakládání se stavebním odpadem, který tvoří podstatnou část odpadu na skládce v Ďáblicích, či s velkoobjemovým odpadem by bylo možné kapacitu skládek lépe využít. A vedení Prahy by si mělo uvědomit, že skládkových kapacit je nedostatek, a proto je nezbytné minimalizovat množství odpadu na ně ukládané," dodal Havel. „Skládkování a spalování ve spalovnách jsou dva nejhorší způsoby řešení odpadového hospodářství. Ve světě se dnes prosazují moderní koncepty nového využití odpadu, recyklace nebo model takzvaného zero waste – nulového odpadu. Pokud chce být Praha moderní metropolí, měla by se vydat touto cestou. Naopak rozšiřování kapacity skládky by na dalších patnáct let znemožnilo progresivní přístup k odpadům,“ uvedl Milan Havel z Arniky.
Poznámky:
(1) Rozšiřování skládky v Ďáblicích je předmětem kontroverzní tzv. druhé vlny celoměstsky významných změn územního plánu (jako změna Z2156/00). Termín pro podání připomínek veřejnosti a městských částí k první fázi projednávání uplynul sice 18. června, ke schválení změny však vede proces, který ještě není uzavřen.
Druhá vlna celoměstsky významných změn územního plánu:
/ii-vlna-zmen
Připomínky Arniky ke změnám územního plánu:
/pripominky-arniky-II
(2) Navržená otázka pro referendum:
V souladu se zákonem č. 22/2004 Sb., o místním referendu a o změně některých zákonů, navrhuje přípravný výbor rozhodnout o této otázce:
Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo Městské části Praha-Ďáblice podniklo veškeré kroky ke schválení příslušných uzemně-planovacích dokumentací v takové podobě, která neumožní skládkování odpadů na území Městské části Praha-Ďáblice a sousedících městských částí po roce 2012?
Leták ke stažení 192.6 KB
Aktivity Centra pro podporu občanů byly podpořeny z prostředků Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu, prostřednictvím Blokového grantu Nadace rozvoje občanské společnosti.