en ru

Soud zrušil rozhodnutí Moravskoslezského kraje o spalovně

24.5.2012 - KARVINÁ | Tiskové zprávy
Ilustrační foto
Plánovaná spalovna odpadů v Karviné má další problém. Krajský soud v Ostravě vrátil sdružení Arnika zpět do hry o územní rozhodnutí. Zrušil verdikt Moravskoslezského kraje, který vyloučil sdružení Arnika z odvolacího řízení. Ekologická organizace napadla územní rozhodnutí pro spalovnu odpadů (1). Jeho věcnými argumenty se přitom úředníci vůbec nezabývali. Případ se vrací ostravskému krajskému úřadu k projednání.


Odvolání ekologické organizace bylo zamítnuto poté, co napadla rozhodnutí, podle nějž měl v Moravskoslezském kraji vyrůst nový zdroj znečišťující ovzduší – podle ekologické organizace i zbytečně nákladné řešení nakládání s odpady. Soud konstatoval, že krajští úředníci zamítli odvolání sdružení Arnika proti  územnímu rozhodnutí s velmi pochybným zdůvodněním.

Po žalobě jiné české ekologické organizace Hnutí DUHA (2) je to již druhé vyjádření soudu, které v této kauze dává za pravdu občanským sdružením. „Považujeme to za další důkaz, že projektu umetají úředníci cestičku za každou cenu. Nedomyšlenost celého projektu však úřad vůbec neřeší,“ říká Jan Nezhyba z havířovské pobočky Arniky. „Moravskoslezský kraj si navíc nový a tak obří zdroj exhalací nemůže dovolit,“ dodává. V emisích by z komína vylétlo na 500 kilo těžkých kovů, mezi nimi například olova nebo rtuti (3).

Argument, že by zprovozněním spalovny mohla karvinská teplárna omezit provoz, se jeví jako lichý. Podle oficiálních dokumentů (4) plánuje teplárna odsíření a omezení emisí oxidů dusíku pro svoji plnou kapacitu. „Těžko by to dělala pro zdroj, který by měla odstavit,“ doplňuje Nezhyba.

Další komplikací pro společnost KIC, která stavbu prosazuje, je i stanovisko Evropské unie, které významně snížilo potenciální dotace na výstavbu spalovny. Ta by bez užitku likvidovala stovky tisíc tun recyklovatelných surovin. Kromě územního rozhodnutí tak spalovnářům chybí i zhruba miliarda korun.

Přitom jsme doposud nevyčerpali možnosti, které nabízí důkladná recyklace. Upozorňuje na to kampaň Nespaluj, recykluj! sdružení Arnika. Spalovna by zničila tisíce tun kvalitních druhotných surovin, které uspoří mnohem více energie, než dodá jejich spálení. Zároveň nebude nutné vytěžit a dovézt tisíce tun ropy. Stejně tak by region přišel o tuny kvalitního kompostu pro využití na zahrádkách a v zemědělství.


Poznámky:

(1) Rozsudek Krajského soudu v Ostravě ve prospěch sdružení Arnika proti rozhodnutí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje o napadení územního rozhodnutí. Dokument je na http://arnika.org/soubory/dokumenty/toxicke-latky/12-05-21%20KS%20Ova%20rozsudek%2085648638_0_22A_216_2011_11.pdf

(2) Podrobnosti na http://hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/select_category/77/article/hnuti-duha-chce-rychle-rozhodnuti-soudu-o-megaspalovne-v-karvine/?tx_ttnews[backPid]=24&cHash=379181675fh

(3) Podrobnosti v tiskové zprávě http://arnika.org/spalovna-odpadu-v-karvine-je-predimenzovana-a-ovzdusi-v-kraji-nepomuze

(4) Detaily k záměru v informačním systému o posuzování vlivů investičních záměrů na životní prostředí http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_MZP363

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu