en ru

Spalovna v Lysé bude zkolaudována, Arnika se nevzdává

9.1.2003 - LYSÁ NAD LABEM | Tiskové zprávy
Vedoucí odboru výstavby Městského úřadu v Lysé nad Labem Josef Svačina Arnice potvrdil, že nic nyní nebrání kolaudaci spalovny společnosti Rean. Kolaudace by měla být vydána příští týden. Úřední rozhodnutí nabude do 14 dnů právní moci. Úřad své kladné stanovisko podložil mimo jiné souhlasem Krajského úřadu Středočeského kraje s plánem spalovny na snižování emisí a s provozním řádem spalovny podle zákona o odpadech. Proti oběma těmto rozhodnutím se Arnika odvolala. V současné době tedy probíhá odvolací řízení, které však nemá odkladný účinek.

„Vyzvali jsme ministra Ambrozka, aby Ministerstvo životního prostředí (MŽP) přezkoumalo rozhodnutí krajského úřadu, který vydal souhlas s provozem spalovny nebezpečných odpadů v Lysé nad Labem podle zákona o odpadech. Jsme totiž přesvědčeni, že firma Rean není ve spalovně schopna naplnit požadavky zákona o odpadech a měla by tedy být s okamžitou platností definitivně uzavřena,“ řekl vedoucí programu ARNIKY Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík s odkazem na fotografie pořízené v areálu spalovny a její opakované prohřešky proti zákonu o odpadech.

Arnika napadá rovněž souhlas krajského úřadu s plánem snižování emisí lyské spalovny. „Toto rozhodnutí je vydáno v rozporu s několika zákony i s dalšími právními předpisy,“ uvedl Petrlík. „Z měření prováděných v průběhu zkušebního provozu vyplynulo, že stávající způsob čištění spalin nedostačuje požadavkům na emisní limity pro spalovny ve smyslu nařízení vlády č. 354/2002 Sb. Předložený plán počítá pouze s doplněním stávajícího systému čištění spalin a nepředpokládá dostavbu speciálního zařízení k zachycování dioxinů a dalších škodlivých látek,“ dodal. Pokud bude Arnika v jednom ze dvou odvolání úspěšná, bude muset spalovna zastavit svůj provoz – podaří-li se jí ho do té doby spustit.

Petici „Za ukončení provozu spalovny v Lysé nad Labem“, kterou zástupci sdružení Arnika a Lysin předali ministru životního prostředí Liboru Ambrozkovi, podepsalo již přes 1000 lidí. S provozem spalovny vyjádřily nesouhlas také okolí obce ve svém prohlášení určeném ministerstvu životního prostředí, zastupitelstvu středočeského kraje a zastupitelům Lysé. Kromě Rady města Milovice se k prohlášení přidala zastupitelstva obcí Ostrá a Zbožíčko. Svůj podpis připojil i jeden ze zastupitelů obce Kostomlaty – Pavel Ilko.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu