Spalovna v Lysé by měla být ihned zavřena

20.5.2002 - LYSÁ NAD LABEM | Tiskové zprávy
Provoz spalovny v Lysé nad Labem by měl být okamžitě zastaven a to bez ohledu na to, jak dopadnou výsledky kontrolních měření emisí do ovzduší vyžádané Českou inspekcí životního prostředí. Vyplývá to z posudku odborného konzultanta ARNIKY Ing. Jiřího Procházky. "Porušení předpisů vidím v tom že odpady zde skladované nejsou zabezpečeny tak, aby nedocházelo k povětrnostním vlivům, čímž je porušován zákon o odpadech, a v tom, že spalovna nedodržuje rovněž legislativní předpisy k ochraně vod a nejspíš k tomu ani není dostatečně vybavena," shrnuje Jiří Procházka. Odhalil také nesrovnalosti v evidenci nakládání s odpadem a nedostatečnou kontrolu nad možnou kontaminací odpadních vod. Každý z těchto nedostatků je podle Procházky sám o sobě důvodem, aby byl provoz spalovny okamžitě zastaven.

Protože se ve spalovně nakládá s velkým množstvím nebezpečných odpadů je rovněž důležité zabezpečení jejího provozu z hlediska možné havárie podle požadavků zákonů. To není firmou Rean zajištěno na úrovni vyžadované platnou legislativou. "Za současného fyzického a systémového zabezpečení provozu spalovny a stavu evidence odpadů, se kterými nakládá, je možnost havárie velice pravděpodobná," doplňuje Procházka. "Z tohoto důvodu je důležitý havarijní řád, který nám orgány státní správy buďto odmítají poskytnout, anebo neexistuje," říká RNDr. Jindřich Petrlík ze sdružení ARNIKA, vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů.

Ing. Jiří Procházka navíc zjistil, že údaje Reanu o druhu likvidovaného odpadu se zcela rozcházejí se zjištěním České inspekce životního prostředí. ČIŽP uvedla ve své dokumentaci o kontrole jiný druh odpadu, než jaký se v den kontroly ve spalovně podle Reanu likvidoval. Procházka poukazuje také na fakt, že podle hygienika se má nebezpečný odpad vozit rovnou do pece. Rean ho však skladuje volně na svém pozemku. Expert kritizuje také to, že Rean dosud nemá dostatečně vyřešené čištění vod. „Hrozí nebezpečí, že odpadní vody kontaminované toxickými látkami unikají volně do země,“ dodal. .

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu