Spalovna v Lysé nad Labem - historie podobná Temelínu

22.6.2000 - LYSÁ NAD LABEM | Tiskové zprávy
Na svém posledním veřejném zasedání před volbami jednalo včera Zastupitelstvo města Lysá nad Labem také o dalším osudu zrekonstruované spalovny nebezpečných odpadů, kterou hodlá provozovat firma Rean, s. r. o. Provozovatel spalovny dluží městu částku přes 16 milionů Kč. Její výstavba byla schválena za bývalého starosty Lysé Tomáše Sedláčka, který byl zároveň jednatelem investora a uvolněným pracovníkem ČKD-DIZ.

Děti Země si, stejně jako Občanské sdružení Lysin, myslí, že spalovna se pro Lysou nad Labem stane nejen ekonomickým, ale také významným ekologickým problémem. "Nikde ve studii o hodnocení vlivů na životní prostředí jsme nenašli odůvodnění potřeby takovéto spalovny v regionu. Nejde o zařízení konstruované například k tomu, aby mohlo spalovat tak nebezpečné odpady, které leží na skládce v Milovicích a přesto je blízko ní," říká o spalovně vedoucí toxického programu Dětí Země, Ing. Milan Havel.

"Zatíží životní prostředí vysoce toxickými dioxiny, ať už tyto látky skončí v ovzduší anebo ve zbytcích ze spalování - popele v peci a v popílku zachyceném na filtrech spalovny," prohlásil ve včerejších večerních hodinách, po účasti na jednání zastupitelstva o spalovně předseda Dětí Země RNDr. Jindřich Petrlík. "Považujeme proto za moudré, že radní města Lysá nad Labem rozhodli nevázat likvidaci odpadů z města na spalovnu, když odmítli splácení své pohledávky formou spalování odpadů," doplnil svůj dojem ze zasedání.

Odstupující starosta Lysé nad Labem Mgr. Hynek Fajmon (ODS) na veřejném jednání zastupitelstva řekl: "Nechceme být politicky ani ekonomicky závislí na provozu spalovny. Proto jsme nesouhlasili s tím, že bychom v ní pálili svůj "nepořádek". Nechceme se dostat do situace jako v Liberci, kde je město na spalovně závislé, protože je jejím spoluvlastníkem."

Rozhodnutí zastupitelstva "předat svým nástupcům tento případ k dalšímu rozhodování" a finanční náročnost stavby i její ekologická kontroverznost připomíná jadernou elektrárnu Temelín v malém.

Spalovna se také v Lysé stala jedním z ústředních témat blížících se mimořádných voleb vyvolaných odstoupením části zastupitelů.

Zrekonstruovaná spalovna odpadů v Lysé nad Labem má podle slibu dodavatele technologie ČKD - DIZ zaručit dosažení nově stanoveného emisního limitu na dioxiny. "Na spalovnách z této dílny však většina dosavadních měření, jež jsou veřejně dostupná, dopadla hůře. Je tedy velice pravděpodobné, že již tak nesolventní firma Rean se dostane do ekonomických problémů, když bude muset podle nové "emisní" vyhlášky splnit limit pro dioxiny 0,1 ngTEQ/m3 a spalovnu dovybavit," objasňuje Milan Havel ekonomické souvislosti případu nové spalovny v Lysé.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí