Stromy podél silnice u Čenkova mají bílé pruhy. Průjezd mladou alejí na Táborsku je bezpečnější

17.6.2018 - ČENKOV (MALŠICE) | Tiskové zprávy
Průjezd alejí z Čenkova do Dobřejic je bezpečnější
Foto: Marcela Klemensová, Arnika
Parta dobrovolníků s místními lidmi a členy spolku Arnika v sobotu natřela 115 stromů podél silnice z Čenkova do Dobřejic. Bílé reflexní pruhy jsou jednoduchým opatřením, které pomáhá zvyšovat bezpečnost provozu. Akci uspořádala Arnika ve spolupráci s místními obyvateli a silničáři. Uskutečnila se díky podpoře 246 dárců, kteří přispěli do sbírky Plechovka pro alej 133 tisíc korunami. Zájem o  sbírku ukazuje, že česká veřejnost vnímá stromy u cest a silnic jako hodnotu, kterou je dobré opatrovat. To je dobrá zpráva pro stovky stromořadí v celé zemi.

S kartáči a stříkací pistolí tentokrát do aleje vyrazil tým Arniky podpořený osvědčenými dobrovolníky, kteří pomohli i v předchozích letech. Technické zázemí a propagaci akce se podařilo zajistit s podporou místní samosprávy, firmy Briklis a pana Jozefa Kluzáka z Čenkova. Všech 115 stromů účastníci natřeli v rekordním čase do sobotního odpoledne. Na nátěr kmenů bylo použito něco málo přes 38 kg bílé netoxické barvy Balakryl.  

Na bílé pruhy pro stromy přispěla také Ing. arch. Věra Kučová z Národního památkového ústavu, která říká: „Aleje pokládám za zcela zásadní projev racionální a estetické kultivace krajiny, civilizační dědictví a tradici našeho kulturně-historického prostoru, tedy fenomén, na který musíme být pyšní a hlavně vlídní, i za cenu radikálních dopravních úprav, zpomalení dopravy, a podobně. Jsem moc ráda, že se jim Arnika systematicky věnuje.“

V Jihočeském kraji v posledních několika letech stromořadí podél silnic viditelně ubylo a v krajině je to vidět. Stovky stromů byly vykáceny  podél silnic I. třídy kvůli  rekonstrukcím vozovky,  u silnic II. a III. třídy   chybí za poslední rok dokonce 2 tisíce stromů zejména kvůli extrémně větrnému počasí.

Javorová alej podél silnice z Čenkova na Dobřejice je na tom zatím poměrně dobře. Z obou stran je  zemědělská půda a alej je tedy významným prvkem chránícím silnici i její uživatele před nečasem v otevřené krajině. Stromy ještě nedosáhly seniorského věku a mohli bychom využívat jejich přínosů ještě desítky let. 

„Stromořadí získalo nové značení a řidiči přehlednější úsek při projíždění v nočních hodinách. V dnešní době, kdy se kácí mnoho stromů pro jejich nevyhovující provozní bezpečnost, je pozitivem, že tato alej i nadále zůstává krásnou připomínkou minulých časů, a to v "novějším kabátku". Při naší práci se snažíme najít zlatou střední cestu mezi požadavky orgánů ochrany přírody, odboru dopravy, Policie ČR, ekologickým spolkům, hlasu lidu i stromům samotným. Mnohdy to není snadné, nicméně v tomto případě si myslím, že se nám to podařilo přímo znamenitě,“ říká Ing. Kateřina Řepová, arboristka a technička Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Reflexní značení stromů u silnic je považováno za jednoduchý a účinný prvek pasivní bezpečnosti. S podporou dárců a dobrovolníků z celé republiky Arnika od roku 2009 natřela bílé pruhy na více než tisícovce stromů v 9 alejích ve Středočeském, Moravskoslezském, Zlínském kraji a na Vysočině.

  • Arnika: Centrum pro podporu občanů
  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu