en ru

Studie v Lysé neodhalí zdroj dioxinů

14.10.2003 - LYSÁ NAD LABEM | Tiskové zprávy
Speciální studie, placená Krajským úřadem Středočeského kraje, bohužel neodpoví na otázku, co je zdrojem dioxinové kontaminace v Lysé nad Labem. Lidé se pouze dozvědí přesnější informace o tom, jak velké je dioxinové zatížení jejich obce v porovnání s oblastmi kolem Spolany Neratovice a s dalšími místy v ČR, případně v zahraničí. Vyplynulo to ze schůzky svolané náměstkem hejtmana Středočeského kraje Františkem Váchou, kde kraj poprvé zveřejnil zadání studie.

„Cílem studie je další popis možného zatížení životního prostředí a obyvatel regionu města Lysá nad Labem některými typy perzistenstních organických látek (POPs) v souvislosti s provozem spalovny nebezpečného odpadu provozované společností BDW LINE,“ píše se doslova v pozvánce na zmíněnou schůzku.

Ing. Tomáš Ocelka z Národní referenční laboratoře pro analýzy POPs, která bude studii zpracovávat, však na místě upřesnil, že studie nebude umět zodpovědět otázku, odkud dioxiny pocházejí a zda je jejich zdrojem skutečně spalovna. „Za zhruba 400 tisíc korun, které kraj na studii má, lze udělat pouze takzvanou screeningovou studii. Ta nebude umět zodpovědět takto složité otázky, protože můžeme srovnávat jen omezený počet vzorků,“ uvedl Ocelka.

Podle jeho slov se do studie zapojí celkem 14 dobrovolníků, kteří musejí projít sítem výběrových kritérií, aby tvořili reprezentativní vzorek. Sedm z nich bude pocházet ze zatížené oblasti (kam vítr fouká emise ze spalovny a kam padá popílek) a druhá polovina z oblasti nezatížené (kam podle meteorologů vítr zplodiny nezanáší). Sdružení Arnika a Lysin se navíc snaží prosadit, aby ve vzorku ze „zatížené oblasti“ byli i lidé, kteří konzumují svoji vlastní drůbež či jiné domácí zvířectvo vypěstované na území města. „Tito lidé budou patrně kontaminováni více než ti, které se živí potravinami odjinud. Proto jsou rozbory jejich krve důležité,“ vysvětlil Ing. Milan Havel z Arniky.

Výsledky rozborů krve se pak porovnají mezi oběma skupinami navzájem a poté také s výsledky, které byly zjištěny u lidí z Neratovicka, případně na jiných místech České republiky a v zahraničí. Studie by měla být ukončena do ledna 2004.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu