en ru

Studie zdroj dioxinů ve zvířatech neodhalí

23.1.2004 - LYSÁ NAD LABEM | Tiskové zprávy
Studie zadaná Krajským úřadem Středočeského kraje v Lysé nad Labem podá přehled o hladině dioxinů v krvi místních mužů a řekne, do jaké míry jsou zasaženi těmito látkami. To je jedna z informací z dnešní schůzky svolané krajem na radnici v Lysé nad Labem. Zástupci Arniky se na ní zeptali, zda studie zodpoví také otázku míry kontaminace doma chovaných zvířat v Lysé nad Labem dioxiny a PCB a zda odhalí případný zdroj těchto toxických látek opakovaně zjištěných ve zvířatech v létě 2003? Odpověď zněla, že na tyto otázky studie odpověď neposkytne.

Nebudeme řešit problémy chovatelů domácích zvířat za peníze daňových poplatníků, bylo jedno ze shrnujících prohlášení Františka Váchy (KDU-ČSL), náměstka hejtmana Středočeského kraje.

Zpracovatel studie, Ing. Tomáš Ocelka z Národní referenční laboratoře pro perzistentní organické látky ve Frýdku-Místku seznámil účastníky schůzky s tím, že budou provedeny rozbory krve u 15 mužů vybraných ze 127 přihlášených dobrovolníků a jako doplňkové pak 4 rozbory půdy, případně jeden rozbor vody.

Z dnešního jednání také vyplynulo, že zadání studie zpracovával sám zpracovatel. Krajský úřad uvolnil na studii 400 tisíc Kč ze svého rozpočtu. Její dokončení se posunulo a očekává se do 15. dubna tohoto roku.

Zástupci Krajského úřadu Středočeského kraje rovněž sdělili, že se zatím nezabývali otázkou monitoringu vlivu spalovnynebezpečných odpadů v Lysé nad Labem na životní prostředí v okolí. „Tím zůstává a nejspíše i zůstane nenaplněna jedna z podmínek pro provoz spalovny stanovených v závěrečném stanovisku k procesu posouzení vlivů spalovny na životní prostředí. Kvůli neexistujícímu monitoringu vlivu spalovny jsme začali v loňském roce s odběry vzorků drůbeže a půdy a zadáním jejich rozborů na přítomnost toxických látek,“ řekl k reakci krajského úřadu Ing. Milan Havel z programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Na dalším zkoumání kvality životního prostředí se nebude nijak finančně podílet provozovatel spalovny odpadů, kyperská firma BDW Line.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu