V květnu jsme uspořádali studijní cestu do České republiky pro zástupce státních institucí, správ chráněných území, nevládních organizací a dobrovolné strážce přírody z Moldavska. Program studijní cesty, videozáznam z přednášky v Moravském krasu a další materiály naleznete v tomto článku.
Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.
Intenzivní program šesti denní studijní cesty jsme odstartovali v Praze přednáškou ze strany zástupce Evropské federace strážců (ERF) a na ni navazující debatou nad možnostmi spolupráce mezi ERF a nově vzniklou Asociací moldavských strážců. Se zástupci MD státních institucí jsme navštívili také MŽP ČR, kde jsme se zaměřili zejm. na rozdělení kompetencí mezi orgány ochrany přírody v ČR a na legislativní ochranu českých strážců přírody. Cestou do Krkonošského národního parku jsme se zastavili na návštěvu v Klokočné, kde nám zaměstnanci LZ Konopiště představili udržitelný způsob hospodaření v jejich produkčním lese. V Krkonošském centru environmentálního vzdělávání jsme se zabývali využitím dronů v ochraně přírody. Pro demonstraci turistického zatížení KRNAPu jsme se vydali také na Sněžku, cestou jsme mj. probrali nástroje, které Správa NP využívá pro komunikaci s veřejností. Další den jsme navštívili NPR Adršpašsko-teplické skály v doprovodu místních strážců přírody, kteří s námi sdíleli zkušenosti z praxe a objasnili povinnou výbavu stráže přírody. Následovala krátká návštěva obce Zdoňov, kde jsme si ukázali praktická opatření na zádrž vody v krajině. Předposlední den byl rovněž spjat s vodou, se zaměstnanci Správy CHKO jsme navštívili Litovelské Pomoraví a následně i revitalizovanou řeku Bečvu. Stěžejními tématy byly jednak říční revitalizace a na řeky vázané biotopy, jednak vztahy mezi Správou CHKO a zájmovými spolky jako např. rybáři či myslivci. Poslední den výpravy nám představitelé Správy CHKO Moravský kras formou obsáhlé prezentace představili českou zkušenost se zaváděním soustavy Natura 2000 a činnost Správy CHKO.
Veškeré prezentace naleznete níže jak k prolistování, tak i ke stažení.
Videozáznam z přednášky je ke zhlédnutí zde.
Studijní cesta byla realizována v rámci projektu „Česká podpora lepšího managementu chráněných území v Moldavsku“, který je realizován v rámci Challenge Fund Rozvojového programu OSN (UNDP) a „Natura 2000 Moldova: Prosazování evropského přístupu k ochraně přírody v Moldavsku" s podporou Programu transformační spolupráce České republiky (Transition Promotion Programme) Ministerstva zahraničních věcí ČR.