en ru

TOS Čelákovice (SLOVÁCKÉ STROJÍRNY,a.s. )

ČELÁKOVICE | Kauzy - IRZ | Aktualizováno 1.2.2018
TOS Čelákovice patří pod velkou společnost SLOVÁCKÉ STROJÍRNY,a.s. TOS Čelákovice  se zaměřuje  především na výrobu brusek a soustruhů a historie firmy sahá až do roku 1856. V současné době se kromě výroby, vývoje a prodeje nových zařízení zaměřuje také na generální opravy a modernizaci obráběcích strojů. Své výrobky prodává do dalších evropských zemí převážně SRN, Holandska, Rakouska, Švýcarska, ale také mimo EU například do Egypta a Ruska.

SUB, a. s. - Závod 08 TOS  má výrobnu v Čelákovicích. Továrna v letech 2004 a 2007 ohlásila do IRZ úniky dioxinů do ovzduší (PCDD+PCDF).  Dioxiny patří mezi perzistentní organické látky (POPs) a jejich vznik může souviset s provozem slévárny.  V roce 2004 ještě ohlásila v přenosech do odpadů olovo a sloučeniny.

Zajímavosti: Na začátku roku 2017 proběhlo v okolí závodu slévárny TOS-MET už druhé měření spadu pevných částic. Město ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem nechalo toto měření udělat kvůli incidentu v minulém roce, kdy částice neznámé látky poškodily desítky karoserií aut i okna rodinných domů. V ulici Stankovského, kde je provoz umístěný, překročila hodnota spadu pět gramů na metr čtvereční za měsíc a šlo tedy o vyšší zátěž na prostředí.

Adresa provozu: Stankovského 1892, 250 88 Čelákovice. Web: http://www.sub.cz/tos-celakovice/

Více z této kategorie: « Spalovna Praha - Malešice