Toxické znečištění Bosny pomohou řešit čeští odborníci

22.1.2014 - ZENICA (Bosna) / PRAHA | Tiskové zprávy
Znečišťující provoz Mittalu, Zenica, Bosna
Martin Plocek
Seznam zemí, ve kterých pomáhá sdružení Arnika, se rozrostl o další položku – je jí Bosna a Hercegovina. Vedle Arménie, Běloruska a Kazachstánu jde o další stát bývalého východního bloku, kde budou čeští odborníci vyhledávat místa kontaminovaná toxickými látkami a pomáhat místním obyvatelům při analýzách, jednáních s odpovědnými úřady i komunikaci s veřejností.

„Jedním z témat, které spojuje Česko, Kazachstán i Bosnu a Hercegovinu, jsou hutě provozované nadnárodním koncernem Mittal. Dopady na životní prostředí a zdraví lidí na severu Moravy jsou známé, jaké nebezpečné látky a v jakém množství vypouští v Kazachstánu, v současnosti analyzují vědci z Vysoké školy chemicko-technologické a podobné údaje. Pro obyvatele bosenské Zenice, kde představují hutě Mittalu největší zdroj znečištění, vyhlásily místní úřady minulý týden doporučení nevycházet z domovů kvůli katastrofálnímu stavu ovzduší,“ říká vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský z Arniky. Jak vysoká jsou rizika a jak by bylo možné prosadit jejich omezení, teď budou s pomocí české nevládní organizace zjišťovat i lidé v Bosně.

Přímo na místě jsou v tomto týdnu Martin Skalský, Martin Plocek a Jan Nezhyba z Arniky. Přijeli představit příklady z České republiky, kdy se díky aktivitám veřejnosti podařilo zmírnit zátěž lidí i životního prostředí toxickými látkami či hlukem, nebo se podařilo zajistit, aby byl slyšet hlas obyvatel, přesně tak, jak to umožňuje platná legislativa. Scházet se budou také s pracovníky a dobrovolníky místních nevládních organizací, s nimiž budou vyhledávat další potenciálně problematická místa v centrální Bosně, kde je koncentrován těžký průmysl celé země.

 Znecistujici provoz Mitalu v Zenici Bosna

Továrna Mittalu v bosenské Zenici patří k největším místním znečišťovatelům

Martin Skalsky pri rozhovoru s mistnimi medii Bosna

Vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský z Arniky při rozhovoru s bosenskými médii

Ilustracni foto Zenica Bosna

Několik budov v Zenici postavili ve stylu takzvaného socialistického brutalismu,tedy stejném architektonickém slohu, jako je třeba pražská Kotva

Práci Arniky v Bosně a Hercegovině financuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce TRANS.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí