Trittin vyjádřil obavy z možného úniku chemikálií v ČR

15.8.2002 - DRÁŽĎANY/PRAHA | Novinky
Německý ministr životního prostředí Jürgen Trittin vyjádřil znepokojení nad zprávami o nebezpečí úniku jedovatých chemikálií z českého podniku Spolana Neratovice.

Německý ministr životního prostředí Jürgen Trittin vyjádřil znepokojení nad zprávami o nebezpečí úniku jedovatých chemikálií z českého podniku Spolana Neratovice.

Při své návštěvě v Drážďanech, kde se na místě informoval o situaci v ohrožené saské metropoli, Trittin uvedl, že v české chemičce je uskladněno 250.000 kilogramů sloučenin rtuti, které se mohou stát nebezpečím i pro Německo, kam je mohou zanést rozvodněné řeky.

Saské ministerstvo vnitra mezitím oznámilo, že v zemi bylo již evakuováno přes 20.000 osob, z toho v Saské Kamenici 10.000, v Lipsku 5300 a v Drážďanech 5000. Evakuace dále pokračují.

Drážďany očekávají dosažení nejvyššího stavu vody dnes večer, metropoli Saska-Anhaltska Magdeburk má přívalová vlna zasáhnout až v neděli a k ústí v Hamburku by mělo Labe ve svém nejvyšším stavu dospět někdy v polovině příštího týdne. Tam se však již nepočítá s nebezpečným zvýšením hladiny. Záplavy by však řeka mohla způsobit ještě předtím na území Dolního saska.

Přestože ve středu večer varovala předsedkyně CDU Angela Merkelová před zneužíváním nynější situace v předvolebním boji, neodolal dnes kancléřský kandidát CDU/CSU, bavorský premiér Edmund Stoiber, aby nekritizoval vládu kancléře Gerharda Schrödera pro údajně nedostatečná opatření k překonání přírodní katastrofy. Stoiber prohlásil, že postižené oblasti potřebují okamžitou pomoc v nejméně miliardové výši. Vláda ve středu schválila balík opatření v rozsahu asi 400 miliónů eur.

Sociálnědemokratická (SPD) vláda Severního Porýní-Vestfálska dnes oznámila, že hodlá v nejbližší letech vydat 600 miliónů eur na zlepšení protipovodňových opatření na Rýnu. Zvýšeno nebo zpevněno má být 150 kilometrů hrází podél dolního toku řeky.

Zdroj: ČTK

Banner-stika

Sledujte nás: