Trvalky dobývají Prahu 3

16.10.2013 - PRAHA | Tiskové zprávy
Červnové sázení trvalek
Jan Losenický
Obyvatelé z okolí pražské Jeseniovy ulice se společně se sdružením Arnika pustili do proměny svého okolí k lepšímu. Společnými silami a za podpory radnice Prahy 3 dnes přidají do jednoho z veřejných záhonů stovky květinových cibulek a několik desítek trvalek. Pokračují tak v postupné přeměně letničkového záhonu na trvalkový, která začala v červnu úpravou plochy a zasazením prvních dvou set trvalek dvaceti druhů. K už vysázeným orlíčkům či kakostům přidají česneky, tulipány nebo modřence.

Open-air workshop „Zasaď si svoji trvalku“ proběhne dnes ve středu 16.10. od 15:30 na adrese Jeseniova 1, Praha 3. Workshop povede odborník na trvalkové výsadby Ing. Adam Baroš z Výzkumného ústavu Silva Taroucy v Průhonicích.

 „Takzvané trvalkové záhony jsou stále oblíbenějším způsobem, jak zkrášlit veřejný prostor ve městech a projasnit jindy šedá zákoutí. Protože jsme na záhon zasadili různé druhy trvalek a cibulovin, je atraktivní po většinu roku a najdeme na něm květy od časného jara do pozdního podzimu. Další výhodou je, že se tady plevel vyskytuje jen minimálně. Těší nás zájem místních a věříme, že dnes nám opět pomůže řada dobrovolníků,“ říká autorka projektu Jana Jenišová z Arniky.

 Trvalkové záhony se ve srovnání s letničkovými vyznačují mnohem vyšší přírodní rozmanitostí. Poskytují totiž jak potravu pro hmyz a motýly, tak místo pro život různých vývojových stádií těchto organismů i prostor pro jejich přezimování. Mezi hlavní přednosti trvalkového záhonu patří nižší požadavky na údržbu – podle zkušeností ze zahraničí Arnika odhaduje, že práce strávená péčí o trvalkový záhon bude vyžadovat zhruba 4 až 7 minut na metr čtvereční za rok (1).

Jedním z důvodů nízkých nákladů na údržbu spočívá podle odborníků v tom, že se na záhonu jen minimálně vyskytuje plevel. To zajišťuje svrchní vrstva štěrku – záhon je takzvaně zamulčován. Díky tomu se v půdě udržuje i dostatečná vlhkost. Trvalkový záhon není nutné přihnojovat a zalévá se pouze v obdobích největšího sucha.

Na záhoně již nyní můžete vidět například orlíček obecný, marulku lékařskou, kakosty, denivky, šuškardy a další trvalky. Po workshopu je doplní z cibulovin dva druhy česneků, tulipánů a modřenec arménský.

Projekt trvalkového komunitního záhonu byl podpořen grantem MČ Praha 3.

logo-Praha3

Poznámky:

(1) Další podrobnosti v článku Adama Baroše Kolik vlastně stojí květinový záhon, který vyšel v časopise Veronica č. 2/2012 na str. 9: http://www.casopisveronica.cz/clanek.php?id=42

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942
Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha 
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu