Ve vejcích z okolí chemického závodu v Coatzacoalcos se našly toxické látky

10.4.2005 - VERACRUZ / MEXICO CITY / PRAHA | Články
Okolí petrochemického komplexu v mexickém Coatzacoalcos je znečištěné dioxiny a dalšími toxickými látky. Zjistila to v těchto dnech publikovaná studie připravená Arnikou a mexickou organizací RAPAM v rámci globálního projektu zaměřeného na zjišťování koncentrací dioxinů a jim podobných látek ve vejcích slepic z volného chovu v místech potenciálního znečištění v 17 zemích světa.

Dioxiny ve vzorcích vajec z okolí petrochemického komplexu v Coatzacoalcos byly 6-krát vyšší než stávající limit Evropské unie (EU) pro tyto toxické látky a téměř 19-krát vyšší než pozaďové hodnoty (0,2 - 1,2 pg WHO-TEQ / g tuku) zjištěné ve slepičích vejcích z volného výběhu. Navíc vejce překročila navrhovaný limit EU pro polychlorované bifenyly (PCB) 1,5-krát. Podle našich znalostí tato studie představuje první údaje o dioxinech ve slepičích vejcích z Mexika.

"V obou případech jde o látky zařazené na seznam Stockholmské ůmluvy. Ta reguluje i jejich emise z chemických provozů. Jde o závažné zjištění i vzhledem k vysokému překročení limitu nastaveného v Evropě tak, aby chránil lidské zdraví před působením dioxinů a jim podobných látek. Zástupci vlád by tedy na nadcházející schůzce stran Stockholmské úmluvy měly nastavit přísnější pravidla pro kontrolu zdrojů úniků těchto látek do životního prostředí, a to i v rozvojových zemích," vylíčil význam výsledků studie pro blížící se schůzku mezinárodních vyjednavačů RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky.

Fotogalerie z Coatzacoalcos z první čtvrtiny roku 2005.

Plný text studie "Contamination of chicken eggs near the Pajaritos Petrochemical Complex in Coatzacoalcos, Veracruz, Mexico by dioxins, PCBs and hexachlorobenzene" v angličtině.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu