Vykukují zpoza stromů – za lepší ochranu alejí

23.7.2014 - OLOMOUC/OSTRAVA/PRAHA/ZLÍN | Tiskové zprávy
  Nabídku Arniky, aby se nechali nafotit do série pohledů a přispěli tak k ochraně alejí v Česku, přijali nejen přírodovědci Václav Větvička nebo Václav Cílek, ale i další lidé, kteří si českou krajinu bez alejí neumějí představit. Z pohlednic z českých stromořadí se tak usmívají například „vykukové" hudebník Petr, tlumočnice Gábina, projektantka Eva nebo projektová manažerka Katka. Lidé si mohou pohlednice zakoupit v infocentrech v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji nebo v Botanické zahradě v pražské Tróji nebo na webu http://arnika.org.  

 

„Teprve na poušti jsem pochopil, co je to krajina bez stromů. Musíte tam být delší dobu, aby se člověk z fáze okouzlení propracoval k hluboké depresi z nedostatku vegetace. Alej pěkně odpovídá naší potřebě lidského pořádku, protože je v řadě a s pravidelnými odstupy, i přírodní svobody, protože stromy si dělají, co chtějí,“ říká přírodovědec Václav Cílek.

 

„Alej je prostě jednotka krásy české krajiny, cesta k domovu,“ dodává bývalý ředitel trojské botanické zahrady Václav Větvička.

 

„Pohlednicemi chceme oslovit tu část veřejnosti, která nejraději vyráží do přírody procházet se nejen alejemi. Na pohledech je odkaz také na anketu Arniky Alej roku, kam mohou výletníci nahrát fotky stromořadí, které při svých toulkách krajinou zahlédli nebo se jimi prošli. Aleje k naší krajině už po staletí neodmyslitelně patří, jsou důležitými biokoridory, a proto si rozhodně důslednou ochranu zaslouží,“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová z Arniky.

 

Autorským triem pohlednic jsou Jan Losenický, Martin Plocek a Jakub Němeček.

 

Arnika chrání aleje řadu několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 35 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 150 tisíc stromů.

 

Aktivity Arniky pro záchranu alejí v České republice podporuje Program švýcarsko-české spolupráce prostřednictvím Nadace Partnerství a Německá spolková nadace DBU.

 

Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce a Německé spolkové nadace pro životní prostředí. www.swisscontribution.cz, www.nadacepartnerstvi.cz

 

EPCE   DBU Logo Englisch.jpg  

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu