Vysoké koncentrace rtuti ve vlasech lidí z okolí malých zlatých dolů v Indonésii

3.1.2013 - DENPASAR/PRAHA | Články
Lidé žijící v okolí malých zlatých dolů v Indonésii mají organismus silně zatížený rtutí. Ukázaly to hodnoty rtuti zjištěné ve vlasech lidí ze dvou takových lokalit: Sekotong a Poboya. Jejich zátěž hodnotí dnes zveřejněná studie opírající se analýzy v americké laboratoři Biodiversity Research Institute.

Případ dvou lokalit představuje jen vrcholek ledovce. Podobných lokalit jsou v celé Indonésii stovky, jak ukazuje i mapka ze zveřejněné studie. "Do zlatých dolů proudí ilegálně ročně okolo 280 tun rtuti. Ta se v podstatě veškerá dostává do životního prostředí a kontaminuje nejen okolí dolů a potraviny konzumované místními lidmi, ale stává se součástí globálních emisí rtuti. Přesto se nezdá, že se připravovaná globální úmluva o rtuti chystala tuto činnost nějak striktněji omezit anebo alespoň kontrolovat," shrnul hlavní problém jeden ze spoluautorů dnes zveřejněné studie RNDr. Jindřich Petrlík z Arniky.

ASGM-Indonesia 2013

Studie Arniky a BaliFokusu "ASGM Sites: Poboya and Sekotong in Indonesia" vznikla v rámci globálního projektu mezinárodní sítě IPEN.

 

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu